2 حرکت موثر برای ساخت سریع عضله ذوزنقه ای

۲ حرکت موثر برای ساخت سریع عضله ذوزنقه ای

این دو حرکت پرطرفدارترین حرکات شراگ هستند، که با انجام تمرین حجم بالا قادر به افزایش سایز طبیعی عضله ذوزنقه‌ای خواهید بود.

اطلاعات برنامه تمرین
  • هدف برنامه: عضله سازی
  • سطح آمادگی جسمانی: مبتدی
  • مناسب برای: آقایان
  • تجهیزات مورد نیاز: باشگاه بدنسازی کامل
  • تعداد حرکات: 2
  • مدت زمان: 10 دقیقه
  • ویدئو آموزشی: ندارد
  • برنامه تغدیه: ندارد
  • برنامه مکمل: ندارد

علاوه بر عضلات شش تکه شکم که بیان کننده آمادگی جسمانی بالاست، عضله ذوزنقه ای بزرگ در بالای شانه‌ها بیان کننده تمرین سنگین و ورزیدگی شما خواهد بود. از آنجایی که این عضله در امتداد ستون فقرات ادامه دارد، یکی از عضلات کمر می‌باشد. به همین دلیل است که قسمت بالایی عضله ذوزنقه‌ای اغلب در برنامه‌های تمرین سرشانه وجود دارد.

اگر می‌خواهید بصورت جدی بر روی ساخت این عضله کار کنید، باید به میزان کافی برای تمرین آنها وقت صرف کنید.

شما به سادگی با انجام این ۲ حرکت، ۲۰۰ تکرار به برنامه تمرین خود اضافه خواهید کرد. مهم نیست در کجای برنامه قرار بگیرد، مهم اینه که انجامش بدید.

200 تکرار برای ساخت عضله ذوزنقه ای

نکات مهم در انجام این حرکات

شراگ هالتر از پشت

حرکت شراگ هالتر از جلو نسبت به این حرکت پرطرفدارتر بوده اما این حرکت به صورت مستقیم بر روی عضله ذوزنقه‌ای تاثیر می‌گذارد. این حرکت موجب خارج کردن عضلات سینه و دلتوئید جلویی به کمک در زمان انجام حرکت می‌شود.

این حرکت به صورت متمرکز بر روی قسمت بالایی ذوزنقه‌ای تاثیر گذاشته اما در سراسر این عضله فشار را حس خواهید کرد. دامنه حرکت محدود بوده، با این‌حال انقباض در اوج دامنه و کشش در انتهای دامنه حرکت تاثیر شگفت‌انگیزی را به ارمغان خواهند آورد.

از آنجایی‌که دامنه حرکت کوتاه بوده و از میله هالتر استفاده می‌کنید، ممکن است بخواهید وزن را افزایش دهید. اگر انجام 20 تکرار راحت بود وزنه را افزایش دهید اما باید با فرم صحیح حرکت و بدون نیاز به کمک کسی آن را انجام دهید.

شراگ دمبل

برای انجام این حرکت نیاز به قرارگیری در مقابل رک دمبل‌ها یا برداشتن 5 جفت دمبل از سبک به سنگین داریم. هدف ما از انجام این حرکات اجبار بدن به انتقال حداکثر خون به عضله ذوزنقه ای در کمترین زمان است.

سبک‌ترین وزنه از این 5 جفت دمبل را انتخاب کرده و 10 تکرار انجام دهید، بدون استراحت بین ست وزنه بعدی را انتخاب کنید و 10 تکرار را انجام دهید. این روش را تا رسیدن به ست پنجم که جفت دمبل آخر که سنگین‌ترین است انجام دهید. شما 50 تکرار را انجام داده‌اید.

پس از 30 ثانیه استراحت، همین پروسه را بصورت برعکس انجام دهید یعنی از سنگین‌ترین دمبل‌ها به سبک‌ترین بروید.

در زمان رسیدن به ست‌های پنجم این حرکت حتما فرم صحیح را رعایت کنید و به چرخاندن شانه‌ها رو به جلو وسوسه نشوید، زیرا موجب زیر استرس قرار دادن ماهیچه‌های گرداننده شانه شده و موجب از بین رفتن تمام زحمات شما می‌گردد. پس کاملا صاف شانه‌ها را بالا ببرید.

آیا باید از بند لیفت برای شراگ استفاده کرد؟

اگر هدف اصلی شما افزایش قدرت و توانایی است برخی اوقات از بند لیفت استفاده نکنید، اما اگر هدف شما ساخت عضله است پیشنهاد می‌کنم در انجام تمرین از بند لیفت استفاده کنید. با کمک گرفتن از بند لیفت نگران رها شدن میله یا دمبل یا صفحه هالتر نخواهید بود و تمام تمرکز شما بر روی رشد عضله ذوزنقه ای خواهد بود

منبع: BodyBuilding.com

پوریا آریان‌پور

از بچگی علاقه زیادی به ورزش داشتم و همین علاقه موجب خلق فیتنس پرو، گذروندن مربی‌گری درجه 3، مسئول پژوهش و انفورماتیک کراس فیت استان و مطالعه و ترجمه مطالب حوزه ورزش و سلامت شده است. در خارج از دنیای ورزش طراح وب و گرافیک هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *