کالری مورد نیاز روزانه

همه به ۲۰۰۰ کالری در روز نیاز ندارند. نیاز به کالری کاملا شخصی و به فعالیت شما بستگی دارد، از محاسبه‌گر کالری مورد نیاز روزانه فیتنس پرو برای محاسبه میزان کالری خود استفاده نمایید.

حتما کیبورد تلفن همراه و یا کامپیوتر خود را به انگلیسی تغییر دهید.

محاسبه کالری مورد نیاز روزانه

سن
جنسیت
قد
وزن
هدف
سطح فعالیت

چگونه از میزان کالری مورد نیاز روزانه خود مطلع شوم؟

این محاسبه‌گر با برآورد انرژی کل مصرفی روزانه یا همان TDEE و محاسبه آن با توجه به هدفتان کار می‌کند. TDEE به عنوان میانگین کالری بیان می‌شود، شامل انرژی مورد نیاز برای انجام عملکرد بدن در استراحت مانند تنفس و پلک زدن و اضافه نمودن انرژی مصرف شده برای انجام فعالیت‌های جسمانی مانند راه رفتن و تمرینات ورزشی می‌باشد. برای افزایش وزن باید میزان بیشتری کالری نسبت به TDEE دریافت و برای کاهش وزن باید میزان کمتری کالری دریافت کنید.

کاهش زیاد به یکباره کالری می‌تواند کاهش وزن را افزایش دهد، اما کار باعث گرسنگی و کمبود انرژی می‌شود. اگر پس از زمان محاسبه کالری مورد نیاز روزانه چنین احساسی را داشتید میزان کالری دریافتی را ۲۰۰ کالری افزایش دهید و پس از یک هفته مجددا ارزیابی کنید. نتایج مورد نظر شما ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد تا نمایان شود، اما کمتر احساس سردرگمی کرده و به احتمال کمتری از هدف خود دست برخواهید داشت.

برعکس، اگر احساس می‌کنید میزان کالری دریافتی روزانه برای شما زیاد است و هیچ نتیجه‌ای را مشاهده نمی‌کنید، سعی کنید به میزان کمی کالری دریافتی را کاهش دهید.

آیا منبع دریافت کالری اهمیت دارد؟

متابولیسم انسان پیچیده است و افزایش یا کاهش وزن فراتر از رعایت کالری مورد نیاز روزانه است. چربی، پروتئین و کربوهیدرات همه مواد مغذی توابع مختلفی در بدن دارند و یک رژیم تاثیر گذار شامل مقادیری از این سه درشت مغذی می‌باشد.

پروتئین به ساخت عضله و حفظ دیگر بافت‌های بدن، چربی انرژی را فراهم و به تنظیم هورمون‌ها اقدام می‌کند و به حفظ سیری کمک کرده. همچنین کربوهیدرات‌ها به ارائه انرژی و به خواب شبانه کمک می‌کند.

از نظر تئوری، خوردن کالری کمتر از نیاز به کاهش وزن کمک کرده، اما نوع کالری دریافتی بر روی نتیجه تاثیرگذار است. برای مثال اگر رژیم غذایی کم کالری داشته و همچنین مشکلات خواب داشته باشید، احساس گرسنگی افزایش یافته و ممکن است با حفظ این میزان کالری که به کاهش وزن منجر می‌شود به مشکل برخورد کنید. اگر به میزان کافی کالری از کربوهیدرات‌ها و چربی دریافت نکنید انرژی کافی برای تمرین نداشته و میزان کمتری کالری خواهید سوزاند زیرا حداکثر توان خود را در باشگاه نمی‌توانید بگذارید و متابولیسم بدن شما کاهش میابد.

چربی، پروتئین و کربوهیدرات نحوه متابولیزه شدنشان متفاوت است و به وزن بدن با میزان بهره‌وری متفاوتی تبدیل می‌شوند. پروتئین و کربوهیدرات هر کدام حاوی ۴ کالری در هر گرم هستند درحالیکه چربی حاوی ۹ کالری در هر گرم است.