میزان متابولیسم پایه

میزان متابولیسم پایه(BMR)، میزان انرژی مصرف شده در زمان استراحت است. این حالت، فقط برای عملکرد اندام‌های حیاتی مانند گردش خون، تنفس، رشد سلولی، تنظیم دمای بدن، عملکرد مغز و دستگاه عصبی، انقباض ماهیچه‌ها است. میزان سوخت‌وساز پایه شامل ۶۰ تا ۷۵ درصد از کل انرژی روزانه فرد می‌شود.
متابولیسم پایه با سن و از دست دادن عضلات بدن کاهش میابد، افزایش عضلات باعث افزایش میزان متابولیسم پایه میشود.

حتما کیبورد تلفن همراه و یا کامپیوتر خود را به انگلیسی تغییر دهید.

محاسبه میزان متابولیسم پایه

سن
جنسیت
قد
وزن

میزان متابولیسم پایه چیست؟

همه انسان‌ها به حداقل کالری برای بقا نیازمند هستند. این عدد را میزان متابولیسم پایه گویند و با علامت اختصاری (BMR) نمایش می‌دهند. عدد بدست آمده از BMR نمایش دهنده کالری مورد نیاز ارگان‌های بدن برای انجام فعالیت‌های خود در زمانیکه هیچ فعالیت جسمانی انجام نمی‌دهید می‌باشد. به زبان ساده‌تر میزان انرژی سوخته شده برای استراحت در تخت برای کل روز می‌باشد.

از آنجایی که میزان زیادی از متابولیسم پایه برای انجام فعالیت غیر ارادی بدن مانند تنفس و پمپاژ خون مصرف می‌شود، تغییر در فعالیت روزانه عدد بدست آمده را زیاد تغییر نمی‌دهد. با این حال افزایش حجم عضلات به افزایش BMR منجر می‌شود، چون عضله متابولیک(گرسنه) است و برای حفظ و بازسازی نیاز به انرژی بیشتری دارد. به زبان ساده‌تر زمانی که شما حجم عضلانی بیشتری داشته باشید در زمان استراحت کالری بیشتری خواهید سوزاند.

چرا میزان متابولیسم پایه اهمیت دارد؟

زمانی که میزان متابولیسم پایه را محاسبه می‌کنید، با استفاده از آن کالری واقعی که در روز خواهید سوزاند را بدست خواهید آورد. از آن پس میزان معینی کالری میل می‌کنید تا عضله سازی، چربی سوزی و یا حفظ وزن را انجام دهید.

میزان کل کالری که بدن شما به صورت روزانه مصرف می‌کند، به عنوان «انرژی کل مصرفی روزانه» بیان شده و با علامت اختصاری TDEE نمایش داده می‌شود. این میزان براساس BMR و فعالیت روزانه تعیین می‌شود. همچنین سطح فعالیت، سن و جنسیت بر این میزان تاثیر بسزایی می‌گذارد. به طور کلی مردان انرژی کل مصرفی بیشتری مصرف می‌کنند و علت آن حجم عضلانی بیشتر می‌باشد، TDEE و BMR بدون در نظر گرفتن جنسیت و با افزایش سن کم می‌شود.

بخاطر داشته باشید انرژی کل مصرف روزانه با میزان فعالیت روزانه متغیر بوده و تنها راه برای بدست آوردن عدد ۱۰۰% دقیق BMR انجام تست آزمایشگاهی می‌باشد. برای محاسبه انرژی کل مصرفی از محاسبه‌گر مربوط به آن استفاده کنید.

چه فرقی بین میزان متابولیسم پایه و میزان متابولیسم استراحت وجود دارد؟

میزان متابولیسم پایه تنها فرآیندهای اساسی بدن مانند تنفس، گردش خون، تنظیم دما در حالت استراحت مطلق را محاسبه می‌کند، میزان متابولیسم استراحت شامل انرژی مصرف شده برای هضم و فعالیت‌های غیر ورزشی مانند لباس پوشیدن و بالا آوردن قاشق برای غذا خوردن را محاسبه می‌کند.

از آنجایی که کالری سوزانده شده برای هضم غذا و انجام کارهایی مانند مسواک زدن در اغلب روزها به یک میزان انجام می‌باشد. در هر زمان با استفاده از میزان متابولیسم استراحت قادر خواهید بود کالری مصرفی سوزانده شده بجز در زمان ورزش را بدست آورید. به‌جز انجام تست در محیط شبیه‌سازی آزمایشگاهی اعدادی که از محاسبه‌گر فیتنس پرو بدست می‌آیند تخمینی بوده اما می‌توانند به شما در برنامه‌ریزی ساختار رژیم غذایی و تمرین به شما کمک فراوانی کنند. اعداد بدست آمده از میزان متابولیسم پایه و استراحت به‌طور معمول ثابت و تقریبا تغییر ناپذیر هستند.

چگونه از میزان متابولیسم پایه چربی سوزی یا عضله سازی کنیم؟

زمانی که از میزان متابولیسم پایه در تعیین انرژی کل مصرفی روزانه استفاده کنید، آن زمان قادر خواهید بود با یک رژیم غذایی صحیح میزان کالری دریافتی را طوری تعیین کنید که نه خیلی کم و نه خیلی زیاد باشد. با استفاده از اعداد بدست از این محاسبه‌گر و دیگر محاسبه‌گرهای سایت از دنبال کردن رژیم‌های غذایی کورکورانه خودداری و قادر خواهید بود رژیم غذایی را دنبال کنید که برای بدن شما طراحی شده است و منجر به موفقیت شما در عضله سازی یا چربی سوزی خواهد شد.