آب مورد نیاز روزانه

حضور در حالت هیدراته برای حفظ قدرت در زمان تمرینات و حفظ وزن سالم بدن ضروری است. از محاسبه‌گر آب مورد نیاز روزانه این میزان را محاسبه و از این پس همیشه یک بطری آب همراه داشته باشید.

حتما کیبورد تلفن همراه و یا کامپیوتر خود را به انگلیسی تغییر دهید.

محاسبه آب مورد نیاز روزانه

وزن
مدت زمان فعالیت ورزشی کل

چرا حضور در حالت هیدراته ضروری است؟

آب برای بقا ضروری است. آب باعث عملکرد صحیح اعضای بدن به ویژه کلیه‌ها می‌شود. نوشیدن آب به میزان کافی به هضم بهتر غذا کمک و موجب افزایش کالری سوزانده شده می‌گردد.

وقتی‌که کمتر از میزان مورد نیاز بدنتان آب بنوشید، پتانسیل ورزشی شما کاهش میابد. حتی کمی نزدیک شدن به کم آبی موجب کاهش شدید عملکرد جسمانی بدن می‌شود. اگر بدن میزان کافی مایعات دریافت نکند قادر به فشار حداکثری در باشگاه و ریکاوری و عضله سازی پس از تمرین نخواهید بود.

اگر تعرق بالایی دارید علت آن شدت تمرین و یا دمای محیط است. از مکمل‌های حاوی الکترولیت برای بازگردانن مینرال‌های تعریق شده استفاده کنید.

چه میزان آب باید روزانه نوشید؟

آکادمی ملی علوم آمریکا ۱۱ فنجان آب برای بانوان و ۱۶ فنجان آب برای آقایان پیشنهاد کرده است. اما این رقم براساس سبک زندگی، سایز بدنی و دیگر فاکتورها متغییر است. اگر فردی فعال هستید باید میزان آب دریافتی را در طول روز افزایش دهید. همچنین عواملی مانند محیط زندگی یا کار و نوع پوشش نیز می‌توان این میزان را افزایش دهد.

بخاطر داشته باشید، دیگر مایعات از نوشیدنی‌هایی مانند شیک پروتئین، BCAA’s پودری، کافئین و اسموتی‌ها نیز جز میزان آب دریافتی روزانه هستند. همچنین مواد غذایی مخصوصا انواع میوه، سبزیجات و سوپ حاوی مقادیر قابل توجهی آب هستند.

آیا نوشیدن آب به کاهش وزن کمک می‌کند؟

نوشیدن میزان بیشتری آب در روز کالری بیشتری می‌سوزاند و به کاهش وزن کمک می‌کند. با این‌حال، تاثیر آن نسبتا کم است. اگر ۸ فنجان اضافی آب بنوشید ۱۰۰ کالری خواهید سوزاند(آب سرد تاثیر بیشتری دارد). کلیه‌های شما بخوبی عمل کرده و دیگر نگران حفظ آب اضافی در بدن نخواهید بود و همیشه هیدراته خواهید بود.

یکی دیگر از مزایای کاهش وزن به کمک آب احساس سیری در اغلب مواقع به دلیل هیدراته بودن است. در اغلب مواقع شما احساس گرسنگی می‌کنید درحالیکه شما تشنه هستید. پیش از خوردن یک میان وعده مقداری آب بنوشید و مطمئن شوید آیا گرسنه یا تشنه هستند. نوشیدن چند لیوان آب پیش از وعده‌های اصلی غذایی به کاهش مقدار غذایی میل شده کمک می‌کند.

از آنجایی که هیدراته بودن به تمرین سخت‌تر و طولانی‌تر کمک می‌کند، قادر به سوزاندن کالری بیشتری پس از انجام تمرین خواهید بود. اما باید میزان آب دریافتی در طول روز تقریبا به یک میزان باشد و نه تنها پیش – حین و پس از تمرین آب بنوشید.