مکمل های بدنسازی که دوره مصرف دارند

کدام مکمل های بدنسازی دوره مصرف دارند؟

در این مقاله با مکمل‌هایی که باید به صورت دوره‌ای برای رسیدن به حداکثر نتیجه مصرف شوند آشنا خواهید شد.

دوره یا چرخه در صنعت تناسب اندام مفهومی تازه نیست، از رژیم غذایی گرفته تا برنامه‌های هوازی و تمرینی برای رسیدن به حداکثر نتیجه از این روش استفاده می‌شود. برخی مکمل های بدنسازی نیز از این قاعده مستثنا نبوده و دوره مصرف یا چرخه مصرف دارد.

مصرف دوره‌ای مکمل ها مزایایی نیز دارد، برای مثال نوشیدن یک یا دو لیوان قهوه در طول روز که یکی از منابع اصلی کافئین است، بعد از مدتی استفاده متعدد شاهد افزایش تحمل نسبت به آن بوده و دیگر این دوز میزان قهوه در شما تغییری ایجاد نخواهد کرد و به همین دلیل باید این میزان را افزایش دهید تا تاثیر همیشگی را احساس کنید. پس به همین دلیل مصرف دوره‌ای کافئین دریافتی پیشنهاد می‌شود.

آیا آماده‎اید با دیگر مکمل‌های بدنسازی که دوره مصرف دارند آشنا شوید؟

۱

مکمل‌‎‌های پیش از تمرین(پمپ)

یکی از محبوب‌ترین مکمل‌های موجود در بازار مکمل‌های پیش از تمرین(پمپ) به دلیل افزایش سطح انرژی می‌باشند، بطور کلی این مکمل‌ها حاوی ترکیباتی از قبیل کافئین، عصاره چای سبز و یوهیمبین هستند. برای جلوگیری از عادی شدن این نوع مکمل‌ها برای بدن باید به‌صورت دوره‌ای مصرف شوند.

درحالیکه مصرف کافئین موجود در مکمل‌های پیش از تمرین به خودی خود موجب افزایش تحمل به کافئین نمی‌شود، ترکیب این ماده با دیگر محرک‌ها یا مصرف کافئین از دیگر راه‌ها در طول روز ممکن است منجر به افزایش تحمل بدن نسبت به این ماده شود. این موضوع موجب کم رنگ شدن تاثیر اولیه مکمل‌های پیش از تمرین در روزهای ابتدایی شده و مصرف بیش از حد این محرک‌ها می‌تواند شما را با انرژی کمتر و خستگی بیشتر رها کند.

کافئین همچنین بصورت مستقیم انتشار کاتچولامین از غده آدرنال را تحریک می‌کند. مصرف ۳٫۳ میلی‌گرم بر هر کیلوگرم از وزن بدن موجب آزاد سازی میزان کورتیزول تا ۳ ساعت می‌گردد. همچنین میزان بالای کورتیزول موجب تخریب بدن می‌شود، از سرکوب سیستم ایمنی گرفته تا تشویق بدن به تجمع چربی در ناحیه شکم.

تاثیر مصرف کافئین در طولانی مدت هنوز ناشناخته است، به یاد داشته باشید در اغلب مکمل‌های پیش از تمرین ۱۵۰ – ۳۰۰ میلی‌گرم و در قهوه، چای، نوشابه و شکلات بین ۳۰۰ – ۴۰۰ میلی‌گرم کافئین وجود دارد که موجب افزایش استرس ناخواسته بر روی بدن می‌شود.

اگر به مکمل‌های پیش از تمرین(پمپ) وابسته هستید، دوره مصرف باید بین ۶ – ۸ هفته و دوره استراحت بمدت ۲ هفته باشد. در مدت ۲ هفته از مکمل‌های پیش از تمرین(پمپ) بدون محرک یا قهوه تلخ استفاده کنید. همچنین پیشنهاد می‌شود در مابقی روز مصرف مواد غذایی حاوی کافئین مانند قهوه، نوشابه و انواع نوشیدنی‌های انرژی‌زا را حذف کنید.

۲

چربی سوزهای ترموژنیک

چربی سوزهای ترموژنیک شبیه به مکمل‌های پیش از تمرین(پمپ) هستند، آنها حاوی محرک‌هایی هستند که به سوخت و ساز بدن کمک و اشتها را سرکوب می‌کنند. اغلب افراد از چربی سوزهای ترموژنیک بخاطر کمک به کاهش وزن در مدت زمان کوتاه‌تر استفاده می‌کنند. همچنین به افزایش سطح انرژی در باشگاه کمک کرده اما مصرف مداوم به افزایش تحمل بدن نسبت به آن منجر می‌شود.

بدلیل مقادیر بالای کافئین در چربی سوزهای ترموژنیک دقیقا مانند مکمل‌های پیش از تمرین که قبلا صحبت کردیم موجب افزایش سطح کورتیزول می‌شود. کورتیزول موجب تجزیه بافت عضلانی، افزایش میزان چربی بدن و مزایای مصرف چربی سوز را نابود می‌کند.

برای جلوگیری از این روند مصرف چربی سوزهای ترموژنیک را به ۲ – ۳ هفته محدود و بمدت ۲ – ۳ هفته استراحت کنید تا به پایین نگه‌داشتن سطح کورتیزول کمک کند. در مدت زمان استراحت از چربی سوزهای بدون محرک که بدون کافئین و یوهیمبین هستند، استفاده کنید تا مانع از افزایش میزان تحمل بدن شود.

۳

تستوسترون بوستر

این نوع مکمل‌ها در دسته مکمل‌های گیاهی برای افزایش طبیعی سطح تولید تستوسترون هستند. آنها ادعا می‌کنند که به شما اجازه‌ی افزایش سایز و قدرت در سریع‌ترین زمان و تنها با تمرینات مقاومتی را می‌دهند.

پیش از مصرف این نوع مکمل‌ها دقت داشته باشید که هر زمان مصرف آنها را آغاز کنید الگوی طبیعی تولید هورمون تستوسترون را تحت تاثیر قرار خواهد داد. عوارض مصرف غیر قابل پیش بینی بوده و ممکن است میزان تولید طبیعی این هورمون را مختل کند. برای مثال اگر برای مدت طولانی از تستوسترون بوسترها استفاده کنید بدن ممکن است به آنها وابسته شده و در زمان استراحت میزان تولید طبیعی کاهش یافته و حفظ سلامت بدن سخت خواهد شد.

پیشنهاد می‌شود پس از یک دوره مصرف ۸ هفته‌ای این مکمل‌ها، بمدت ۴ هفته استراحت داشته باشید.

۴

مکمل‌های بهبود خواب

این نوع مکمل‌ها به بهبود خواب کمک کرده و به افزایش کیفیت خواب افرادی که مشکلات خواب و یا بی‌خوابی به دلیل مصرف مکمل‌های حاوی محرک دارند، منجر می‌شود. ملاتونین هورمونی است که بصورت طبیعی توسط بدن تولید می‌شود. این هورون به کنترل برخی از عملکردهای فیزیولوژی بدن شامل خواب و تنظیم فشار خون کمک می‌کند. این هورمون در اغلب مکمل‌های بهبود خواب وجود دارد و مانع از بی‌خوابی شبانه شما می‌شود، اما مصرف آن نباید به یک عادت شبانه تبدیل شود.

مصرف زیاد ملاتونین موجب اختلال در ترشح طبیعی این هورمون شده و تقریبا خواب بدون مصرف آن را غیر ممکن می‌کند. به علاوه مصرف این مکمل‌ها عوارض دیگری از جمله گیجی در صبح و تغییر کم در فشار خون را شامل می‌شود. این مکمل‌ها فقط یک راه حل موقت بوده و تنها برای ۲ هفته باید از آنها استفاده کرد.

مکمل‌هایی که نیاز به دوره مصرف ندارند

تمامی مکمل‌ها نیاز به دوره استراحت نداشته و یکی از مکمل‌هایی که اشتباها جز مکمل‌هایی است که نیاز به دوره استراحت دارند کراتین است، اما تاکنون تحقیقاتی که این موضوع را اثبات کند منتشر نشده است.

در مکمل‌هایی از جمله بتا آلانین، امگا-۳، BCAA’s، پودرهای پروتئینی، مولتی ویتامین‌ها و گلوتامین عناصری که در مدت زمان طولانی موجب اختلال در فعالیت طبیعی بدن شوند، یافت نشده است.

منبع: BodyBuilding.com

پدرام آریان پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *