با سیستم تمرین Y3T آشنا شوید

سیستم تمرین Y3T توسط نیل یودا هیل بدنساز حرفه ای سابق طراحی شده است و این سیستم تمرین برای انواع تیپ های بدنی و برای تمام افراد از مبتدی تا حرفه ای مناسب میباشد در این مقاله ابتدا به معرفی نیل یودا هیل میپردازیم و سپس این سیستم تمرین را برای شما توضیح خواهیم داد. با فیتنس پرو همراه باشید.

بیوگرافی نیل یودا هیل

نیل در ۲۱ مارس سال ۱۹۶۹ در شهر تنبی جنوب ولز متولد شد، نیل با قد ۱٫۶۷ و وزن ۸۸ کیلوگرم وی از سال ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۲ و از ۱۰ مسابقه که حضور داشته ۶ بار نفر اول شده است. نیل صاحب باشگاه شخصی، مربی، متخصص تغذیه و نویسنده میباشد. نیل در حال حاضر مربی ورزشکاران مطرحی مانند: فلکس لویز قهرمان بی چون و چرای المپیای ۲۱۲ پوند، ویلیام بوناک و استیو کوک میباشد.

نیل افسانه بدنسازی در انگلستان میباشد، سیستم تمرین معروف او به نام Y3T میباشد. هزاران نفر از این سیستم تمرین برای رسیدن به تناسب اندام استفاده میکنند.

سیستم تمرین Y3T طراحی برای آماده سازی در مسابقات نیست بلکه برای تمام افرادی در تمام دنیاست که بدنبال تناسب اندام و تمام تیپ های بدنی می‌باشد و علاوه بر افزایش رشد عضلانی از مصدومیت احتمالی پیشگیری میکند..

سیستم تمرین Y3T

سیستم تمرین Y3T یا(Yoda 3 Training) نتیجه ۳۰ سال تجربه نیل در دنیای تناسب اندام و بدنسازی میباشد. این سیستم تمرین براساس وارد کردن حداکثر فشار بر روی عضله میباشد که از: چرخه شدت، تعداد تکرار، استراحت حین ست، زمان قرار دادن عضله زیر فشار و رعایت حرکت رفت و برگشت به آرامی استفاده میکند. چرخه هفته‌ای، این برنامه تمرین فیبرهای عضلانی هر گروه عضلانی را در هر بار تمرین با شرایط جدید انطباق میدهد.

هفته اول

تمرینات چند مفصلی با استفاده از وزنه های سنگین، از ۲ – ۳ حرکت پایه و بین ۶ تا ۱۰ تکرار استفاده کنید.

هفته دوم

ترکیبی از تمرینات چند مفصلی و تک مفصلی و استفاده از وزنه های مناسب، سعی کنید تا حد زیادی انتخاب حرکات مانند هفته اول باشد و ۲ – ۳ ست ۱۰ تا ۱۴ تکرار داشته باشید.

هفته سوم

ترکیبی از تمرینات چند مفصلی و تک مفصلی با تکرار و شدت بسیار بالا، تعداد تکرار در این هفته از ۱۴ تا بالاتر از ۳۰ تکرار خواهد رفت در این هفته تکنیک شدت تمرین را خودتان میتوانید از بین: دراپ ست، استراحت بین و حین ست، سوپر ست و جاینت ست(سه یا چهار حرکت پشت سر هم و بدون استراحت انجام دهید) استفاده کنید. با کاهش حجم تمرین، شدت تمرین را افزایش دهید زیرا هفته سوم هفته نابودی کامل عضلات میباشد.

نکته: چرخه بالا را  می توانید ۳ بار تکرار کنید و سپس برنامه تمرین خود را عوض کنید. و همچنین هر چرخه باید ۹ هفته باشد، فراموش نکنید در شروع هر هفته باید میزان وزنه ای را که میزدید افزایش دهید.

در مطالب بعدی فیتنس پرو برنامه های تمرین این سیستم تمرین را قرار خواهیم داد.

پوریا آریان‌پور

از بچگی علاقه زیادی به ورزش داشتم و همین علاقه موجب خلق فیتنس پرو، گذروندن مربی‌گری درجه 3، مسئول پژوهش و انفورماتیک کراس فیت استان و مطالعه و ترجمه مطالب حوزه ورزش و سلامت شده است. در خارج از دنیای ورزش طراح وب و گرافیک هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.