چه عواملی موجب خستگی مفرط می‌شوند؟

چه عواملی موجب خستگی مفرط می‌شوند؟

در این مقاله پزشکان برای شما عواملی که موجب خستگی همیشگی می‌شود را بازگو خواهند کرد.

آیا احساس خستگی مفرط دارید؟ شما تنها نیستید! از هر ۵ آمریکایی ۲ نفر اغلب روزهای هفته دچار چنین مشکلی هستند، و اطلاعات بدست آمده از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها نشان می‌دهد که از هر ۳ فرد بالغ ۱ نفر به میزان کافی در روز نمی‌خوابد.

اما اگر همیشه از خود می‌پرسید «چرا همیشه خسته هستید؟» این سوال را بی جواب نگذارید! ۲ – ۳ هفته در زندگی شخصی خود تغییر ایجاد کنید، فعالیت اجتماعی خود را کاهش دهید، میزان ساعت کاری خود را پایین آورید و سعی کنید بیشتر بخوابید. «اگر پس از این تغییرات باز هم احساس علائم خستگی کردید، نیاز به کمک جدی دارید.» خستگی مفرط می‌تواند نشانه یک وضعیت پزشکی جدی باشد که می‌تواند درمان شود.

فاکتورهای سبک زندگی که می‌تواند موجب خستگی دائم شود

حل عواملی که موجب خستگی دائمی شما می‌شود با تغییر در عادت‌های روزمره همیشه قابل کنترل خواهند بود.

شما بر روی تشک یا بالش قدیمی می‌خوابید

بنیاد ملی خواب پیشنهاد می‌کند هر ۹ الی ۱۰ سال تشک و هر سال بالش خود را عوض کنید.

اتاق خواب شما بیش از حد گرم است

اتاق خواب داغ می‌تواند مانع از به خواب رفتن و در خواب ماندن شما شود. پیشنهاد می‌شود دمای اتاق خواب ببین ۱۸ – ۱۹ درجه سانتی‌گراد باشد.

استفاده بیش از حد از تلفن هوشمند

قرار گرفتن چشم‌ها در معرض نور در طول شب موجب توقف تولید هورمون ملاتونین که همان هورمون خواب است، می‌شود. پیشنهاد می‌شود ۱ ساعت پیش از خواب با تلفن هوشمند خود کار نکنید یا اصلا تلفن همراه خود را با خود به اتاق خواب نبرید!

استفاده از الکل به عنوان داروی خواب

البته، نوشیدن یک لیوان شراب ممکن است شما را به سمت سرزمین رویاهایتان هدایت کند، اما مشکل اینجاست که الکل باعث کاهش کیفیت خواب می‌شود. در ساعات اولیه، شما این الکل را متابولیزه می‌کنید، الکل موجب تولید نوعی از خواب شده که مانع از حرکت سریع چشم‌ها در خواب می‌شود. نوشیدن الکل پیش از خواب را قطع کنید تا انرژی موردنیاز خود را بدست آورید.

عدم نوشیدن آب کافی

آیا متوجه شدید در زمانی که احساس خستگی یا بدخلق هسید مدت طولانیه که آب نخوردید؟ این اتفاقی نیست! بی آبی بدن بیشترین تاثیر را بر روی خلق و خوی و سطح انرژی دارد. محققان بر این باورند قسمتی از مغز بخاطر کمبود دریافت مایعات کوچک می‌شود. تنها کافیه بدن به مقدار کمی دی هیدراته بشه تا این علائم ظاهر شوند، محققان دریافتند ۷۵% آمریکایی‌ها به میزان کافی در روز آب دریافت نمی‌کنند. اگر نمی‌دانید در روز باید چه میزان آب بنوشید از محاسبه‌گر آنلاین میزان موردنیاز آب روزانه فیتنس پرو استفاده کنید.


مسائل سلامتی که می‌تواند موجب خستگی دائم شود

شما سبک زندگی خودتون رو از تعویض تشک گرفته تا بهبود تغذیه رو انجام دادید اما باز هم احساس خستگی می‌کنید؟ زمان اون فرا رسیده تا با پزشک خودتون در مورد مسائل سلامتی صحبت کنید.

کم خونی

عامل خستگی می‌تواند کم خونی باشد، گلبول‌های قرمز خونی وظیفه حمل اکسیژن تازه از ریه‌ها به بافت‌های بدن را بر عهده دارند. کمبود این گلبول‌ها موجب احساس ضعف و تنفس کوتاه می‌شود. علت کم خونی کمبود آهن یا ویتامین‌ها، از دست دادن خون، خون‌ریزی داخلی یا بیماری‌های مزمن مثل سرطان، رماتیسم مفصلی و نارسایی کلیوی باشد. زنان در دورانی که بچه‌دار می‌شوند به شدت دچار کمبود آهن می‌شوند، بخاطر قاعدگی خون از دست داده یا در دوران بارداری و شیردهی به کودک‌شان نیاز به آهن بیشتری دارند.

علائم

احساس خستگی دائم یکی از مهم‌ترین علائم است، دیگر علائم شامل ضعف شدید، به سختی خوابیدن، عدم تمرکز، ضربان قلب بالا، درد قفسه سینه و سردرد. تمرینات ساده مثل کوهنوردی، بالا رفتن از پله، قدم زدن در فواصل کوتاه می‌تواند شما را دچار یکی از این علائم نماید.

آزمایشات

برای بررسی میزان گلبول‌های قرمز شما یک ارزیابی کامل برای کم خونی که شامل معاینه فیزیکی و آزمایش خون که شمارش کامل خون(CBC) می‌شود. همچنین آزمایش بررسی مدفوع برای ارزیابی احتمالی از دست دادن خون همراه با مدفوع با توجه به نظر پزشک نوشته می‌شود.

درمان

کم خونی یک بیماری نیست، این نشانه‌ای از اتفاقی دیگری است که در بدن شما در حال اتفاق است که باید حل شود. بنابراین درمان بستگی به علت کم خونی دارد. ممکن است به سادگی با خوردن غذاهای غنی از آهن باشد. اما پیش از درمان خودسرانه با پزشک خود صحبت کنید.


بیماری تیروئید

هنگامی که هورمون تیروئید شما در تعادل نباشد تمامی فعالیت‌های شما را با اختلال مواجه می‌کند. غده تیروئید، به اندازه گره کروات مردان است و جلوی گردن قرار داشته و مسئولیت تولید هورمونی را دارد که به کنترل سوخت و ساز بدن می‌پردازد. هورمون تیروئید بیش از حد(پرکاری تیروئید) موجب افزایش سوخت و ساز بدن و کمبود هورمون تیروئید(کم کاری تیروئید) موجب کاهش سوخت و ساز می‌شود.

علائم

پرکاری تیروئید عامل خستگی عضلات و ضعف بدنی که ممکن است در ران پا اولین نشانه‌ها را حس کنید. تمریناتی مانند سوارکاری، دوچرخه سواری، کوهنوردی برای این افراد سخت خواهد بود. دیگر علائم پرکاری تیروئید کاهش وزن ناخواسته، احساس گرمای همیشگی، افزایش ضربان قلب، قاعدگی کوتاه و مکرر و تشنگی زیاد. پرکاری تیروئید اغلب در زنان ۲۰ – ۳۰ ساله شایع بوده اما برای زنان و حتی مردان بالاتر از این دو دهه نیز ممکن است مبتلا شوند.

کم کاری تیروئید باعث خستگی، عدم توانایی تمرکز و درد شدید عضلانی حتی با فعالیت جزئی بوجود می‌آید. دیگر علائم شایع کم کاری تیروئید افزایش وزن بخاطر احتباس آب، احساس سرما در تمامی زمان، قاعدگی شدید و مکرر و یبوست می‌باشد. کم کاری تیروئید در زنان بالای ۵۰ سال شایع بوده و حداقل ۱۰% بانوان بالای ۵۰ سال دچار کم کاری تیروئید خفیف هستند.

آزمایشات

بیماری تیروئید با انجام آزمایش خون قابل شناسایی است. اختلالات تیروئید اغلب قابل درمان بوده و همه افرادی که از خستگی یا ضعف عضلانی رنج می‌برند باید آزمایش خون بدهند.

درمان

درمان بیماری تیروئید با توجه به نوع آن متفاوت بوده و اغلب شامل داروها، جراحی یا ید رادیواکتیو است.


دیابت

بیش از یک میلیون نفر سالانه مبتلا به دیابت نوع ۲ می‌شوند، اما خیلی از آنها بی اطلاع هستند. قند یا همان گلوکز سوخت مورد نیاز بدن شما برای ادامه است. افرادی که مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند قادر به استفاده درست از گلوکز نیستند، و موجب تجمع گلوکز در خون آنها می‌شود. بدون انرژی کافی برای ادامه فعالیت‌های بدن، اولین نشانه دیابت احساس خستگی است.

علائم

علاوه بر خستگی در تمام طول مدت، تشنگی بیش از حد، تکرر ادرار، کاهش وزن، گرسنگی، زود رنجی، عفونت و تاری دید است.

آزمایشات

دو آزمایش عمده برای تشخیص دیابت وجود دارد. تست قند خون ناشتا، که شایع‌تر بوده و میزان قند خون شما را پس از روزه ۸ ساعته اندازه‌گیری می‌کند. آزمون تحمل گلوکز خوراکی(OGTT)، خون دوبار گرفته شده: یکبار پیش از خوردن شربت گلوکز و یکبار ۲ ساعت پس از نوشیدن می‌باشد.

درمان

دکتر به شما در رابطه با رژیم غذایی، مصرف داروهای خوراکی یا انسولین برای کنترل دیابت توصیه خواهد داد.


افسردگی

یکی از اصلی‌ترین بیماری‌ها که بر روی خواب، تغذیه، احساسات نسبت به همه‌چی تاثیر می‌گذارد، افسردگی است. بدون درمان افسردگی علائم آن ممکن است هفته‌ها، ماه‌ها و یا حتی سال‌ها طول بکشد.

علائم

همه ما افسردگی را از یک راه تجربه نکردین، اما اغلب نشانه‌های شایع افسردگی کاهش سطح انرژی، تغییر الگوی تغذیه و خواب، مشکل با حافظه و تمرکز، احساس نامیدی، بی ارزش بودن و نگرش منفی است.

آزمایشات

خبری از آزمایش خون برای اطلاع از افسردگی نیست، اما پزشک با پرسش سوالات سریالی قادر به تشخیص خواهد بود. اگر تجربه پنج و یا بیش از پنج علائمی که در ادامه خواهیم گفت را بیش از ۲ هفته داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید. خستگی یا کمبود انرژی؛ خواب خیلی کم یا خیلی زیاد؛ خلق و خوی غمگین، اضطراب یا پوچی؛ کاهش اشتها و کاهش وزن؛ افزایش اشتها و افزایش وزن؛ از دست دادن علاقه به فعالیت‌هایی که قبلا لذت می‌بردید؛ بی حوصلگی یا زود رنجی؛ نشانه‌های فیزیکی مداوم که به درمان پاسخ نمی‌دهند مانند سر درد، درد مزمن، یبوست و سایر اختلالات گوارشی؛ مشکل تمرکز، یادآوری یا تصمیم‌گیری؛ احساس گناه‌کار بودن، نامیدی، بی ارزش بودن؛ افکار مرگ یا خودکشی.

درمان

اغلب افرادی که با افسردگی مبارزه می‌کنند، می‌توانند ترکیبی از گفتگو و دارو برای درمان استفاده کنند.


خستگی مزمن

این شرایط گیج کننده عامل خستگی شدید بوده که با سرعت پدیدار می‌شود. افرادی که از CFS رنج می‌‌برند احساس خستگی بیش از حد برای انجام فعالیت‌های عادی خود داشته و با کمی فعالیت سریعا خسته می‌شوند.

علائم

دیگر علائم شامل سر درد، درد عضلات و مفاصل، ضعف، حساس بودن غدد لنفاوی و عدم توانایی تمرکز. سندرم خستگی مزمن هنوز گیج کننده بوده، زیرا علت شناخته شده‌ای ندارد.

آزمایشات

آزمایشی وجود ندارد. پزشک قبل از تشخیص باید شرایط دیگری با علائم مشابه مانند لوپوس و ام اس را رد کند.

درمان

متاسفانه درمان دارویی تایید شده برای خستگی مزمن وجود ندارد. مراقبت از خود، داروهای ضد افسردگی، صحبت درمانی و پیوستن به گروهی که درباره مشکلات خود در رابطه با این بیماری صحبت می‌کنند، ممکن است به درمان کمک کند.


وقفه تنفسی در خواب

وقفهٔ تنفسی در خواب یا آپنه خواب یک اختلال است که باعث توقف تنفس برای مدت کوتاهی در طول خواب می‌شود. این دوره‌ها به آپنه نامیده می‌شود. آپنه‌ها معمولا بین ۱۰ تا ۳۰ ثانیه طول خواهند کشید و در موارد شدید، آپنه‌ها می‌توانند صدها بار در هر شب تکرار شوند. شخص با احساس خفگی به دفعات مکرر از خواب می‌پرد، هر کدام از آن‌ها می‌تواند تا ۲ دقیقه نیز به طول انجامد، خود فرد معمولاً از آن‌ها مطلع نمی‌گردد. آپنه‌ها می‌توانند باعث شوند که فرد نتواند به خوبی در طول شب به خواب رود، و همین امر باعث می‌شود که افراد مبتلا به آپنه خواب در طول روز کمتر به حالت آماده باش قرار گیرند، این می‌تواند به حوادث غیرقابل جبرانی در طول روز منجر شود.

علائم

آپنه خواب اغلب با خروپف نشان داده می‌شود و روز بعد به‌طور کلی خستگی را بدنبال دارد. از آنجا که آپنه خواب می‌تواند به بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا و سکته مغزی منجر شود و باید آزمایش انجام شود.

آزمایشات

این آزمایش شامل اقامت شبانه در یک کلینیک خواب می‌شود که در آن شما یک آزمایش چندگانه خواب را انجام می‌دهید که یک آزمایش بدون درد است که الگوهای خواب، تغییرات تنفسی و فعالیت مغز را نظارت خواهد کرد.

درمان

اگر آپنه ناشی از خواب تشخیص داده شد، یک دستگاه CPAP تجویز شده این دستگاه یک ماسک بوده که بر روی بینی و دهان شما قرار می‌گیرد و در حالی که در خواب هستید، هوا را به راه به داخل راه‌های تنفس شما ارسال خواهد کرد. با توجه به شدت شرایط ممکن است پزشک جراحی را نیز تجویز کند.


کمبود ویتامین B12

دریافت ویتاین B12 به میزان کافی برای سلامت مغز، سیستم ایمنی بدن و سوخت و ساز حیاتی است. با افزایش سن میزان جذب این ویتامین کاهش میابد. یکی از اولین نشانه‌های کمبود ویتامین B12 خستگی است. داروهای دیابت، جلوگیری از سوزش معده و اختلالات گوارشی ممکن است توانایی بدن در جذب B12 را کاهش دهد. همچنین رژیم غذایی بر پایه گیاهی موجب کمبود این ویتامین شده زیرا بطور طبیعی در گوشت قرمز، تخم مرغ، صدف و لبنیات وجود دارد.

علائم

علاوه بر خستگی، سوزش در دست و پاها، افت حافظه، سرگیجه، اضطراب و مشکلات بینایی می‌باشد.

آزمایشات

با انجام یک آزمایش خون ساده می‌توان از کمبود این ویتامین مطلع شد.

درمان

با توجه به نتیجه آزمایش خون شما، پزشک اغلب با توصیه رژیم غذایی که منابع B12 باشند و یا مکمل‌های حاوی B12 به شما در درمان کمبود این ویتامین کمک خواهد کرد.

منبع: مجله سلامت مردان

پدرام آریان پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.