آب پروتئین چیست

پروتئین واتر چیست و آیا نوشیدن آن ضروری است؟

نوشیدنی تجملی آب حاوی پروتئین که بتازگی وارد بازار شده است، با توجه به قیمتش ارزش خرید دارد؟

در حال حاضر رژیم‌های غذایی با پروتئین بالا داغ هست و باید انتظار انواع محصولات و نوشیدنی‌های غنی از پروتئین باشیم. پروتئین واتر یا آب پروتئین یا آب حاوی پروتئین که یک بطری آب معمولی با اضافه کردن پروتئین به آن است توسط شرکت‌های تولید مکمل‌های بدنسازی مثل اپتیموم نوتریشن در حال فروش می‌باشد.

اما این نوع پروتئین برای شما خوب است؟ آیا میزان کافی از پروتئین را دارا می‌باشد؟ در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

دقیقا در پروتئین واتر چه چیزی وجود دارد؟

به آب حاوی پروتئین، پروتئین ایزوله وی اضافه می‌شود که در رشد و حفظ بافت عضلانی مشارکت می‌کند. در حالت کلی در یک بطری از این محصول که ۱۶oz(تقریبا ۴۵۰ میلی‌لیتر) می‌باشد، بین ۶۰ – ۹۰ کالری و ۱۵ – ۲۰ گرم پروتئین دارا بوده و برخی از محصولات بدون چربی و قند می‌باشند.

آیا پروتئین واتر برای شما خوب است؟

خبر خوب اینه که میزان کالری و قند موجود در اون از یک شیک پروتئین معمولی کمتر است و براحتی می‌توان پس از تمرین آن را نوشید و ریکاوری را آغاز کرد. البته مصرف چندین فرم از پروتئین پس از تمرین به شما برای بازسازی بهتر بافت‌های عضلانی کمک خواهد کرد.

پس از تمرین خیلی بهتر است غذای واقعی میل شود، پروتئین موجود در آب پروتئین کامل نیست و حاوی ۹ اسید آمینه ضروری نیست. مصرف غذای کامل مثل گوشت و حبوبات پس از تمرین به شما احساس بهتری داده و برای مدت طولانی‌تری احساس سیری خواهید کرد.

برای عضله سازی در طول روز باید به میزان پروتئین مورد نیاز روزانه، از منابع مختلف پروتئین دریافت کنید و تنها نباید به نوشیدنی پروتئینی یا وعده غذایی پس از تمرین اکتفا کنید.

قند و حساسیت به لاکتوز

همچنین، آب پروتئین بطور معمول میزان کمتری قند نسبت به شیک‌های پروتئنی داشته و این میزان کم قند از شیرین کننده‌های مصنوعی مثل سوکرالوز یا استویا تامین می‌شود، که با افزایش هوس به انواع خوراکی‌های حاوی قند در ارتباط است.

در صورتی که معده شما تحمل لاکتوز را ندارد مانند پروتئین وی که حاوی محصولات لبنی است باید از مصرف آب پروتئین نیز خودداری کنید.

پیش از مصرف حتما لیبل محصول را مطالعه کنید زیرا ممکن است محتویات موجود در آب پروتئین هر شرکت با شرکتی دیگر متفاوت باشد.

کلام آخر

یک بطری آب پروتئین برای شما دردسر درست نخواهد کرد، اما نوشیدن روزانه اون بخاطر کم کالری بودنش نسبت به شیک پروتئینی یا پروتئین بار نباید در پیش گرفته بشه و هیچ نوشیدنی وجود ندارد که مثل آب بدون کالری و قند باشد.

همچنین مصرف این نوشیدنی در انتهای روز بخاطر میزان کم کربوهیدرات توصیه نمیشه و بهتره با میان وعده دیگری مخلوط شود.

این نوشیدنی ممکنه برای ورزشکاران حرفه‌ای که زیر نظر مربی هستند، با رعایت رژیم غذایی و مصرف دیگر مکمل‌ها مفید باشد.

منبع: مجله سلامت مردان

پوریا آریان‌پور

از بچگی علاقه زیادی به ورزش داشتم و همین علاقه موجب خلق فیتنس پرو، گذروندن مربی‌گری درجه 3، مسئول پژوهش و انفورماتیک کراس فیت استان و مطالعه و ترجمه مطالب حوزه ورزش و سلامت شده است. در خارج از دنیای ورزش طراح وب و گرافیک هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *