راهنمای تخصصی گارسینیا کامبوجیا

آیا گارسینیا کامبوجیا قرص جادویی برای چربی سوزی است؟

ممکنه گارسینیا کامبوجیا اون قرص جادویی برای چربی سوزی نباشه، اما تحقیقات نشون میده که مزایایی برای سلامت و تناسب اندام داره و ارزش اینو داره که توی لیست مکمل‌های مورد نیاز برای دوره چربی سوزی باشه. در حال حاضر برای چربی سوزی روش‌های مختلفی از رژیم‌های غذایی گرفته تا چای سم زدا و مکمل‌های چربی سوز وجود دارد.

گارسینیا کامبوجیا توسط دکتر آز در تلویزیون بسیار صدا کرده و اغلب اون رو با گارسینیا می‌شناسند، آیا تبلیغات تلویزیونی قابل اعتماد هستند؟ ممکنه محصول تبلیغ شده از کیفیت بالا برخوردار نباشه اما نباید مصرف این میوه رو بطور کلی رد کرد و بهتره بیشتر این میوه رو مورد بررسی قرار بدیم تا ببینیم چه تاثیراتی بر روی وزن و سلامت کلی می‌گذارد.

گارسینیا کامبوجیا چیست؟

یک نوع میوه که در دسته مرکبات قرار دارد و بومی جنوب شرقی آسیا است. از این میوه به طور سنتی برای درمان انواع مختلف بیماری‌ها، از یبوست تا انگل‌های روده استفاده می‌شود. در حال حاضر اگر گارسینیا کامبوجیا را در اینترنت جستجو کنید اغلب مطالب موجود به چربی سوزی این میوه اشاره دارند.
عصاره پوست این میوه حاوی هیدروکسی سیتریک اسید(HCA) و جز کلیدی کاهش وزن گارسینیا کامبوجیا است. تحقیقات مختلف نشان می‌دهد HCA بخاطر افزایش سطح آزادسازی هورمون سروتونین موجب کاهش وزن می‌شود. دیگر فرضیات بیان می‌کنند که HCA با مهار آزادسازی آنزیم‌هایی که مسئول متابولیسم کربوهیدرات هستند، به افزایش استفاده بدن از چربی به عنوان سوخت منجر می‌شود.

مهم نیست گارسینیا کامبوجیا چگونه کار می‌کند، زمانی که در تلویزیون این میوه را معرفی کرده‌اند، افراد زیادی وجود دارند که قسم می‌خورند گارسینیا امیدی جدید برای چربی سوزی است.

موارد مصرف گارسینیا کامبوجیا

از زمانی‌که HCA در احساس سیری بیشتر و کاهش وزن تاثیرگذاری بالایی دارد، اکثر مکمل‌های حاوی گارسینیا کامبوجیا موجود در بازار با هدف چربی سوزی عرضه می‌شوند.
اکثر تحقیقات انجام شده بر روی گارسینیا کامبوجیا نشان می‌دهد مصرف ۱,۰۰۰ – ۱,۵۰۰ میلی‌گرم از عصاره آن به کاهش وزن بدن و چربی سوزی در افرادی که اضافه وزن دارند منجر شده و عوارض جانبی جدی در این تحقیقات مشاهده نشده است.
علاوه بر این، مصرف ۳۰۰ میلی‌گرم HCA بمدت ۱۴ روز به کاهش وزن بدن و میزان کالری دریافتی ۲۴ ساعته شرکت کنندگان در این تحقیق منجر می‌شود.
تنها مصرف ۲۵۰ میلی‌گرم HCA بمدت ۵ روز به افزایش متابولیسم چربی و افزایش عملکرد ورزشی در بانوان می‌شود.

آیا تمامی تحقیقات بر روی گارسینیا کامبوجیا مثبت است؟

خیر تمامی تحقیقات انجام شده نتایج مثبتی نداشته‌اند. تحقیق منتشر شده در مجله آمریکایی تغذیه بالینی بیان می‌کند، مصرف ۳.۱ میلی‌گرم بر هر کیلو وزن بدن از عصاره گارسینیا کامبوجیا برای افزایش متابولیسم چربی سوزی و عملکرد ورزشی افراد شرکت کننده در تحقیقات کافی نیست.
تحقیقات بالینی بر روی عصاره گارسینیا کامبوجیا نشان می‌دهد مصرف ۲,۰۰۰ میلی‌گرم در هر روز بمدت ۱۰ هفته هیچ نشانه‌ای از چربی سوزی و یا هیچ تغییری که به چربی سوزی منجر شود بر روی شرکت کنندگانی که اضافه وزن دارند دیده نشده است.

یک آزمایش بالینی بزرگتر نشان داد ۱,۵۰۰ میلی‌گرم HCA بمدت ۱۲ هفته هیچ تاثیری بر روی وزن یا کاهش توده چربی شرکت کنندگان نداشته است.

بنابراین تاثیرگذاری این ماده را نمی‌توان به صورت قطعی «بله» یا «خیر» گفت زیرا نتایج بدست آمده در هر آزمایشگاه متفاوت است.

آیا گارسینیا کامبوجیا باعث کاهش سطح کلسترول می‌شود؟

با وجود اختلاف در گزارشات منتشر شده با تاثیرات چربی سوزی مکمل گارسینیا کامبوجیا، نتایج نشان می‌دهد ترکیبات فعالی از HCA که به فرم calcium-potassium salt(HCA-SX) وجود دارد ممکن است با کاهش سطح کلسترول بد LDL و تری گلیسیرید به کنترل سطح کلسترول کمک کند.

یک آزمایش بالینی انجام شده بر روی زنان چاق نشان داد، مصرف ۸۰۰ میلی‌گرم عصاره گارسینیا کامبوجیا ۳ بار در روز برای ۶۰ روز کاهش سطح تری گلیسرید را در پی دارد.

بعلاوه، هنگامی که HCA با ورزش روزانه و رژیم غذایی بر پایه ۲,۰۰۰ کالری همراه باشد، به کاهش کلسترول بد LDL و تری گلیسرید و افزایش کلسترول خوب HDL همراه خواهد بود.

آیا مصرف گارسینیا کامبوجیا عوارض جانبی دارد؟

یک تحقیق انجام شده بر روی فعالیت ادرار در افراد نشان داد، مصرف دوز ۱۰۰ و ۲۰۰ میلی‌گرم بر هر کیلو وزن بدن از این ماده به افزایش حجم ادرار در روز بخاطر دفع سدیم، پتاسیم و کلراید منجر شده است. در یک فرد ۸۰ کیلوگرمی این میزان ۸,۰۰۰ – ۱۶,۰۰۰ میلی‌گرم می‌باشد که از دوز پیشنهاد شده در روز که بر روی قوطی نوشته شده است بیشتر است و اگر دوز مصرف روزانه به همان میزان باشد عوارض جانبی در بر نخواهد داشت.

آیا مصرف گارسینیا کامبوجیا بی خطر است؟

اکثر تحقیقات انجام شده بر روی گارسینیا کامبوجیا و HCA اثرات سمی قابل توجهی وجود ندارد. در حال حاضر دوز ۲,۸۰۰ میلی‌گرم در هر روز از HCA هیچ عوارض جانبی ندارد.

یک بررسی در سال ۲۰۰۹ چندین مورد مسمومیت، مخصوصا سمی شدن کبد بخاطر مصرف محصولات چربی سوزی که شامل چندین ماده تشکیل دهنده از جمله HCA منتشر شد. با این حال اکثر محصولات مورد بررسی قرارگرفته شامل حداکثر ۲۰ ماده تشکیل دهنده از جمله اپدرا(ephedra) بودند، پس بخاطر دیگر مواد تشکیل دهنده نباید تقصیر را گردن گارسینیا انداخت.

گزارش آزمایشات بالینی بر روی این ماده بی خطر بودن آن را نشان می‌دهد. با این حال پیش از شروع مصرف هر نوع دارو بهتر از با پزشک خود مشورت کنید.

دوز مصرف روزانه گارسینیا کامبوجیا

اکثر مکمل‌های گارسینیا کامبوجیا شامل ۲۰ – ۶۰ درصد HCA هستند و ترکیب مواد موجود در آن با توجه به برند متفاوت است. برای یافتن یک محصول با کیفیت باید بر روی لیبل محصول حداقل ۵۰ – ۶۰ درصد HCA باشد و دارای میزان کمتری مواد تشکیل دهنده مثل شکر باشد.

دوز استاندارد مصرف گارسینیا کامبوجیا ۵۰۰ – ۱,۵۰۰ میلی‌گرم در هر روز می‌باشد(این میزان با توجه به HCA موجود ممکن است متغییر باشد)، این میزان را به دوزهای مساوی تقسیم و پیش از هر وعده غذایی میل کنید.

مصرف این مکمل را پس از ۱۲ هفته قطع کنید. زیرا هیچ تحقیقی بیشتر از این مدت زمان بر روی گارسینیا انجام نشده و ممکن است عوارض جانبی وجود داشته باشد.

کلام آخر

هیچ مکمل یا داروی جادویی که به کاهش وزن یا چربی سوزی منجر شود وجود ندارد و به زبان ساده «اگر می‌خواهید کاهش وزن داشته باشید، باید کمتر غذا خورده و بیشتر فعالیت جسمانی داشته باشید.» اما بصورت برنامه ریزی شده! در این مسیر مکمل‌هایی مثل گارسینیا کامبوجیا به شما کمک خواهند کرد.

منبع: BodyBuilding.com

پوریا آریان‌پور

از بچگی علاقه زیادی به ورزش داشتم و همین علاقه موجب خلق فیتنس پرو، گذروندن مربی‌گری درجه 3، مسئول پژوهش و انفورماتیک کراس فیت استان و مطالعه و ترجمه مطالب حوزه ورزش و سلامت شده است. در خارج از دنیای ورزش طراح وب و گرافیک هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *