۸ نشانه کمبود تستوسترون در مردان

آلت تناسلی تنها در مرض خطر نیست!!!

تستوسترون برای ساخت عضله و تحرک جنسی بسیار مهم است. اما گیرنده‌های این هورمون در واقع در بدن شما وجود دارد، از مغز تا استخوان‌ها گرفته تا رگ‌های خونی. بنابراین، اگر شما کمترین میزان تستوسترون را داشته باشید، مشکلاتی به مراتب فراتر از ضعف در باشگاه و مشکلات جنسی در انتظار شماست.

هشت نشانه‌ای که در این مقاله بیان خواهیم کرد به تنهایی خود نشان دهنده پایین بودن سطح تستوسترون نیست و اگر یکی از این نشانه‌ها را داشتید به پزشک مراجعه تا با انجام آزمایش خون این موضوع به قطعیت اثبات شود. این موضوع برای آقایان بسیار حساس است اما خبر خوب اینه که اگر مشخص شد میزان تستوسترون واقعا کم است با درمان به موقع می‌توان بسیاری از عوارض جانبی را درمان و بهبود بخشید.

۱

کاهش میل جنسی

شاید یکی از سریع‌ترین و شناخته شده‌ترین و رایج‌ترین راه‌های تشخیص پایین بودن بیش از حد تستوسترون کاهش میل جنسی است.

در حقیقت تقریبا هر بیماری که با کمبود و یا مشکوک به پایین بودن بیش از حد تستوسترون به پزشک مراجعه می‌کند از عدم میل جنسی شکایت دارد، که در این مواقع مردان علاقه به رابطه جنسی و خود ارضایی کمتر داشته و حتی رویا و فانتزی‌های جنسی کمتری دارند.

آدام رامین، جراح اورولوژی و مدیر پزشکی متخصصان سرطان اورولوژی در لس آنجلس می‌گوید: مناطق مغزی با میل جنسی همراه هستند، از جمله آمیگدال که با گیرنده‌های تستوسترون بسته بندی می‌شوند. هورمون‌ها در داخل آنها مانند قفل درون یک کلید قرار می‌گیرند، آنها را روشن کرده تا شما را تشویق کنند. بدون آن شما گام مهمی که در روند تکمیل میل جنسی است را نخواهید داشت. همچنین این عدم میل جنسی می‌تواند موجب اختلالات اندام تناسلی شود.

۲

کاهش حجم عضلات بدن

تستوسترون فراوان بدن شما را در شرایط آنابولیک یا عضله سازی قرار می‌دهد و به شما کمک می‌کند پروتئین دریافتی را به عضله تبدیل کنید.

دکتر وثمن می‌گوید: زمانی که سطح تستوسترون کاهش میابد بدن شما در شرایط کاتابولیک قرار گرفته و باعث از بین رفتن بافت عضلانی می‌گردد. ابتدا ممکن است در باشگاه متوجه شوید که نسبت به گذشته لیفت وزنه‌ها سخت‌تر شده و یا سرعت رشد عضلانی کمتر شده است. پس از چند هفته بخاطر سطح پایین تستوسترون متوجه از دست دادن حجم عضلانی خواهید شد.

۳

کوچک شدن آلت تناسلی

دکتر رامین می‌گوید: بدون جریان ثابت تستوسترون، بافت‌های آلت تناسلی، اسکروتوم و بیضه‌ها می‌تواند کاهش یابند. در نتیجه ممکن است آلت تناسلی سایز و قطرش کاهش یابد و بیضه‌ها کوچک‌تر از حالت عادی شده و حرکت داشته باشند. اگر درمان را شروع کنید تمامی این مشکلات برطرف شده و حتی ممکن است طول آلت افزایش یابد.

۴

چاقی

در یک مطالعه استرالیا، مردان مبتلا به سرطان پروستات پس از یک سال درمان با محرومیت اندوژن، ۱۴ درصد چربی بدن و ۲۲ درصد چربی احشایی بیشتری دریافت کردند.(این درمان موجب قطع تستوسترون میشود)

چربی احشایی چربی عمیق شکمی است که در اطراف اندام‌ها تشکیل می‌شود و خطر ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.

نویسندگان این مطالعه معتقدند: در مردان، تستوسترون پایین ممکن است فعالیت آنزیمی به نام لیپوپروتئین لیپاز را افزایش دهد. این ترکیبی از بلوک‌های ساختمانی به نام لیپیدها به سلول‌های چربی احشایی هدایت می کند.

۵

کاهش حافظه

دکتر ورثمن می‌گوید: مشکل با تفکر و حافظه اغلب در مردان با تستوسترون پایین اتفاق می‌افتد.

در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۵ از استرالیا منتشر شد، مردانی که سطح تستوسترون آنها بیش از ۵ سال کاهش یافته است نمرات آزمون‌های عملکرد و حافظه ذهنی آنها نیز کاهش یافته است.

نویسندگان این مطالعه معتقدند: علاوه بر آمیگدال، مناطقی مهمی از مغز که برای حافظه و توجه است دارای گیرنده‌های تستوسترون هستند. وقتی که هورمون به اندازه‌ی کافی به آن گیرنده‌ها پمپاژ نمی‌شود، سلول‌های مغز شما ممکن است بدرستی قادر به عملکرد نیز نباشند.

۶

تغییر خلق و خوی

برخی از عوارض جانبی کمبود تستوسترون مانند کاهش میل جنسی و افزایش وزن ممکن است بدلیل افسردگی باشد، اما شواهدی وجود دارد که کمبود تستوسترون موجب تغییر خلق و خوی می‌گردد.

براساس تحقیقات مجله غدد درون ریز: ۲۳ درصد از مردان جوانی که سطح پایینی از تستوسترون دارند نیز دارای افسردگی می‌باشند.

دکتر رامین می گوید: گیرنده‌های تستوسترون خالی در مناطق مغز مرتبط با خلق، به احتمال زیاد باعث افسردگی شما می شوند. به علاوه، اختلالات خلقی مانند افسردگی یا اضطراب می تواند یک چرخه‌ی نادرست ایجاد کند. وی خاطرنشان می کند افسردگی می تواند توانایی بیضه‌ها برای تولید تستوسترون را مهار کند و مشکل را بدتر کند.

۷

کاهش تراکم استخوان

دکتر رامین می‎گوید: استخوان در واقع بافت زنده است، به طور مداوم شکسته و بازسازی شده است. هنگامی که سطح تستوسترون کاهش می‌‌یابد، استخوان شما سریعتر شکسته شده و بدن شما نمی‌تواند به این سرعت باسازی کند. در نتیجه، شما در معرض خطر بالای کاهش تراکم استخوان، پوکی استخوان و شکستگی هستید.

۸

بیماری‌های قلبی

اثر تستوسترون بر روی مشکلات قلبی، میان کارشناسان اختلاف نظر ایجاد کرده است.

در یک طرف، سطح پایین تستوسترون ممکن است با مشکلات قلبی مرتبط باشد. یک تحقیق در انگلستان نشان داد مردانی که سطح پایین‌تری از تستوسترون را دارند احتمال مرگ بدلیل بیماری‌های قلبی آنها را نسبت به مردان با سطح نرمال این هورمون بیشتر تهدید می‌کند. این موضوع ممکن است به این دلیل باشد که تستوسترون می تواند کمک کند تا عروق خونی به قلب را باز کند، به طوری که جریان خون آزادتر باشد.

اما در طرف مقابل، برخی مطالعات پیشنهاد کرده‌اند که درمان در تستوسترون، مخصوصا در مردان مسن یا افرادی که دارای بیماری های قلبی هستند، خطر حمله قلبی یا سکته را افزایش می دهد. کارشناسان فکر می کنند که ممکن است خون را تسریع کند و لخته شدن را بیشتر کند. به نظر می رسد تستوسترون اضافی ممکن است سطح آن را بالا ببرد.

بنابراین، اگر شما یک آماده برای درمان تستوسترون هستید، مطمئن شوید که با پزشک خود درباره مزایا و خطرات صحبت کنید.

پدرام آریان پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *