با سوستانون و عوارض آن آشنا شوید

این دارو استروئیدی بسیار پرطرفدار در بین حرفه ای ها می باشد و از ترکیب ۴ نوع تستسترون ساخته شده است که در کنار هم بسیار عملکرد خوبی دارند.

سوستانون چیست؟

این دارو در خون فعالیت بالایی دارد. این دارو هم در افزایش قدرت و هم در افزایش حجم بسیار موثر می باشد. کمترین دوزی که باعث تاثیر سوستانون می باشد ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی گرم در هر ۱۰ روز می باشد. چون دوره اثر بخشی سوستانون نسبت به سایر تستسترون ها نظیر سایپیونات و انانتات که نیاز به تزریق هفتگی دارد بیشتر بوده و در مبتدیان نیازی به تزریق هر هفته نمی باشد و به عقیده بسیاری از کارشناسان تزریق هر ۱۰ روز یک بار سوستانون نیز خالی از تاثیر نمی باشد و همچنین این داروی ترکیبی عوارض جانبی کمتری نسبت به خیلی از استرئید ها دارد از این رو یک ترکیب معجزه آسا می باشد.

همچنین گفته می شود سوستانون کمتر به غدد داخلی آسیب می زند و ترشح آنتی بادی های بدن که در مقابل مصرف داروهای خارجی در بدن ترشح می شود کمتر است به طوریکه در مورد سوستانون می توان گفت که عوارضی ندارد یا عوارض آن بسیار نا چیز است. در دوره های حجم مصرف هم زمان سوستانون با داروهای خوراکی مثل وینسترول و آناوار (اکس اندرلون) تاثیر خوبی دارد و مصرف هم زمان با این داروها نیز عوارض جانبی کمی دارد.

سوستانون از ترکیب ۴ نوع تستسترون زیر ساخته شده است

  • تستسترون پریپیونات ۳۰ میلی گرم
  • تستسترون فنیل پریپیونات ۶۰ میلی گرم
  • تستسترون ایسوکاپروات ۶۰ میلی گرم
  • تستسترون دکانوات ۱۰۰ میلی گرم

که در مورد ترکیب بالا گفته شده که موثر ترین داروی ترکیبی می باشد و پس از شروع دوره تا یک ماه پس از تزریق در بدن فعال باقی می ماند و ۳ ساعت پس از تزریق آن اثر آن را می توان حس کرد که این اثر به خاطر تستسترون پریپیونات موجود در آن می باشد. بهتر است از این دارو به خاطر افزایش فشار خون به هیچ عنوان بعد از ساعت ۷ بعد ظهر استفاده نشود. چون شما در زمان افزایش فشار خون خواب هستید و امکان افزایش فشار خون ناگهانی و در نتیجه سکته قلبی در این زمان بیشتر است.
تستسترون فنیل پریپیونات و ایزو کاپریت موجود در دارو تا ۳ هفته در خون باقی مانده و باعث اثر بخشی دراز مدت این دارو می شوند و تستسترون دکانوات بیشتر از ۱ ماه در خون فعال می باشد و با دوام ترین تستسترون در ترکیب فوق می باشد.

دوز مصرفی

دوز مصرفی سوستانون ۲۵۰ تا ۷۵۰ میلیگرم در هفته می باشد که حرفه ای ها تا ۳۰۰۰ میلی گرم (۱۲ آمپول) در هفته نیز مصرف می کنند که عوارض جانبی بسیار بالایی دارد و حتی ممکن است منجر به مرگ شود.

دوز مصرفی دارو: ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی گرم در هفته
ماندگاری در تست های کنترل دوپینگ: ۳ ماه

برای مهار کردن عوارض جانبی این دارو معمولا به همراه مصرف آن از داروهایی نظیر: «نولوادکس» و «پروویرون» نیز استفاده می کنند.

عوارض جانبی

سوستانون از این جهت که آندروژنی قدرتمند است ممکن است عوارض جانبی قدرتمندی از قبیل:

  • چرب شدن پوست
  • آکنه
  • افزایش رشد موهای زاید و ریزش موهای سر

برای مهار کردن این عوارض نیز می توان از داروهای کم کننده عوارض بهره گرفت. این دارو تقریبا به مدت سه هفته در بدن به صورت فعال باقی می ماند و به همین علت نیز فاصله بین دو ترزیق پی در پی این دارو غالبا در حدود ۱۰ روز توصیه می شود. دز موثر این دارو بین ۲۵۰ میلی گرم در هر ۱۰ روز الی ۱۰۰۰ میلی گرم در هر ۷ روز تخمین زده می شود.

چون این دارو عوارض آندروژنی کمی دارد باعث می شود تا عوارضی مانند احتباس آب و نمک و ژنیکوماستی(بزرگ شدن سینه ها در مردان ) کمتر دیده شود و از این رو به تستسترون انانتات و سایپیونات ترجیح داده می شود.
عوارض جانبی سوستانون که احتمال بروز آن بسیار کم است شامل کاهش گلوبول سفید و ضعف ایمنی بدن که در اثر افزایش بیش از حد گلوبول قرمز دیده می شود و همچنین حالت تهوع پس از تزریق و خشونت و بم شدن صدا و احتباس آب و نمک و ژنیکوماستی و غیره می باشد البته احتمال بروز این عوارض بسیار پایین است.
بهترین و نیرومندترین اثر بخشی دارو در دوران حجم مصرف هم زمان این دارو با اکسی متالون و یا دیانابول می باشد که افزایش حجم و قدرت زیادی دارد ولی خاصیت آندروژنی آن بالا می باشد و برای تفکیک بیشتر و عوارض کمتر سوستانون را می توان با وینسترول(استنازول) یا پارابولان مصرف کرد.

برخی از ورزشکاران در مصرف این دارو زیاده روی کرده و دزهای بسیار بالایی از آن را مصرف می کنند. این عمل تحت هیچ شرایطی توصیه نمی شود. همواره به این نکته توجه داشته باشید که دزهای مصرفی بالاتر از ۷۵۰ یا ۱۰۰۰ میلی گرم در هفته با عوارض جانبی ناراحت کننده ای همراه خواهد بود. مصرف ترکیبی این دارو نیز به همراه دیگر داروهای استروئیدی، نتیجه کار را مطلوبتر خواهد کرد.

نویسندگان مهمان

این مطالب توسط نویسندگان مهمان نوشته شده است، در صورتی که در محتوای اشتباهی وجود دارد لطفا اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *