[قسمت اول] با انواع دوره های استروئیدی آشنا شوید

استروئید، این اسم را هر شخصی که در دنیای ورزش قدم نهاده حداقل یکبار شنیده است. در این مقاله که در ۳ قسمت میباشد تصیم گرفتیم از سیر تا پیاز انواع استروئید و دوره های استروئیدی را برای شما بیان کنیم تا با ذهنی باز و براساس علم قدم به این راه برداشته و با اطلاعات ناقص و بعضا غلط برخی از مربیان دچار مشکلات غیر قابل جبران نشوید.

در حالت کلی استروئید برای سه هدف استفاده میشود:

  1. حجم و افزایش قدرت
  2. داشتن بدنی کات، عضلانی و با فیزیکی مناسب
  3. افزایش بازده یک ورزشکار

نمونه یک دوره استروئید میتواند به شکل زیر باشد

steroidcycles
هرروز :ED
هرهفته :EW
دو نوع پایینی برای دوره بعد از استروئید جهت نگه داشتن کنترل هرمونی استفاده میشود.

استفاده از استروئیدها در حالت کلی عوارضی را برای بدن به همراه دارد اما یک دوره مناسب میتواند این عوارض را کاهش دهد.

استروئیدهای آنابولیک رایج ترین نوع در بازار هستند که میتوان هفته ای یکبار یا دوبار مورد استفاده قرار داد. از سوی دیگر استروئیدهای دهانی که بصورت قرص و کپسول میباشند در زمانی کم بیشترین بازده را از خود نشان میدهند که درصورت استفاده بلند مدت میتوانند سمی باشند. و از سوی دیگر استروئیدهای تزریقی نیازمند مدت زمان بیشتری برای نشان دادن بازده خود میباشند از همین رو بیشتر ورزشکاران از استروئیدهای دهانی به مدت یکماه استفاده کرده و بعد به استروئیدهای تزریقی تغییر میدهند. یکسری از شرایط برای قبل از شروع یک دوره باید درنظر گرفته شود که بسیار مهم و حیاتی میباشند.

۱

اگر حدود ۲۵ سال سن دارید(۲۵ تا ۲۷) از استرویید استفاده نکنید

در سن ۱۶ تا ۲۶ سالگی زمان اوج افزایش تسترون و هرمون یک مرد میباشد که عواملی نظیر تغییر صدا و افزایش حجم دیده میشود. با استفاده از استروئیدها در این سن بدن مقدار قابل توجهی هورمون دریافت میکند که بدن با این تغییرات سازگار نخواهد بود و عوارضی را از خود نشان میدهد نظیر افزایش حجم چشمگیر، ریزش مو، علامت بر روی بدن مانند گوشت اضافه و یا تغییر رنگ پوست رو بعضی نقاط، بزرگ شدن سینه ها و مشکلات در بعضی از اعضای بدن.

۲

دوره اول فقط و فقط باید شامل تستوسترون باشد

تستوسترون حیاتی ترین هورمون برای رشد است و همچنین بعنوان امنترین نوع استرویید آنابولیک شناخته میشود زیرا بدن همواره آن را تولید میکند پس در دوره بدن از آن استفاده میکند. همچنین با تزریق تستوسترون هورمون های بدن و همچنین اعضایی که در تولید هورمون ها نقش دارن با افزایش ناگهانی روبرو نخواهند شد و بدن عوارض کمتری را نشان خواهد داد و همچنین با تزریق تستوسترون اگر بدن از خود عوارض جانبی را نشان دهد این به این منظور است که با تزریق استروئیدهای آنابولیک دیگر عوارض دو برابر خواهند شد پس بدن شما برای تزریق استروئید مناسب نیست.

۳

همیشه دوره خود را کوتاه نگه دارید

مناسبترین دوره بین دو تا سه هفته میباشد. زیرا عوارض جانبی با دوره دراز مدت همراه خواهند بود. برای مثال در دوره بدن افزایش خواهد یافت که این باعث افزایش بیماری های قلبی خواهد LDL بدن کاهش و HDL
شد. با تزریق استروییدهای تولید هورمون در بدن متوقف خواهد شد زیرا بدن هرچی دوره طولانی تر باشد بعد از اتمام دوره بدن مدت زمان بیشتری را نیاز دارد تا به سطح اصلی ساخت هورمون برسد و در این دوره بدن با عوارض
جانبی و از دست دادن که بعنوان دوره بعد از PCT حجم و عضله دریافت شده در طول دوره خواهد بود. از این رو استروئید عنوان میشود مهمترین عامل در نگه داری سطح تستوسترون بدن بعد از دوره خواهد بود.

۴

از کمترین و در عین حال موثرترین دز استفاده کنید

بسیاری از ورزشکاران تنها استرویید را عامل افزایش حجم و بازده میدانند در حالی که رژیم و مکمل و تمرین خوب در کنار استروئید شما را به نتیجه دلخواه میرساند. پس در طول دوره باید بهترین رژیم و برنامه تمرین و مکملها را استفاده کنید تا بهترین بازده را داشته باشید. مینیمم دز مصرفی در یک دوره به شما کمک میکند تا عوارض جانبی را کاهش دهید و بهترین بازده را از دوره داشته باشید. استفاده از مینیمم دز مصرفی در دوره های اولیه میتوانند بهترین نتیجه را برای شما داشته باشد. میزان تولید تستوسترون در بدن هفته ای ۶۰ میلی گرم میباشد که بسیاری از ورزشکاران به اشتباه از دز ۵۰۰ میلی گرم در هفته شروع و هر هفته میزان را افزایش میدهند که این عوارض جانبی بدی را برای آنها بدنبال خواهد داشت. بهترین دز مورد استفاده برای هفته های اول هر دوره میزان ۳۰۰ میلی گرم است که میتوان این مقدار را در هفته های متوالی افزایش داد.

۵

در هر دوره بیش از یک استروئید مصرف نکنید

اگر که شما یک بدنساز یا ورزشکار حرفه ای نیستید مصرف همزمان دو یا چند استروئید آنابولیک در یک دوره کاری غیر منطقی و اشتباه است، زیرا استرس بر روی ارگان های بدن و همچنین عوارض جانبی بیشتر میشود.

۶

قبل از دوره یک آزمایش کامل را انجام دهید

قبل از دوره هر فرد نیاز دارد تا یک چکاپ کامل را انجام دهد که شامل آزمایش خون میباشد تا مشخص شود که مشکل خاصی در استفاده از استروئیدها نخواهد داشت درغیر اینصورت به هیچ عنوان نباید از .استروئیدها استفاده شود خودداری کنید. زیرا این Anadrol و Trenbolone همچنین در استفاده از استروئیدهای آنابولیک استروئیدها تنها برای ورزشکاران بسیار حرفه ای و نزدیک به مسابقه توصیه خواهد شد که حتی توصیه های ایمنی به آنها میشود و زیر نظر پزشک اینکار انجام خواهد شد.

۷

در چندین دوره اول از استروئیدهای تزریقی استفاده کنید

استروئیدهای آنابولیک فشار زیادی را بروی معده و کبد وارد میکنند که اگر بدن سازگار با دوره های استروئیدی نباشد شخص دچار سرطان میشود به همین دلیل به افراد مبتدی استروئیدهای تزریقی پیشنهاد مشود. همچنین باید مد نظر داشت که میزان چربی بدن شخص باید کمتر از ۲۰درصد باشد تا بتواند وارد دوره استروئید شود. همچنین مبتدیان ممکن است تاثیرات استروئید را به سرعت مشاهده نکنند به همین خاطر دز مصرفی خود را خارج از برنامه افزایش میدهند که این عمل به شدت به سالمت آنها ضرر میرساند به همین دلیل دز مصرفی باید مطابق با برنامه باشد هرچند که تغییرات با زمان طولانی همراه باشد. برنامه های استروئیدی بسیار متفاوت میباشند هرچند ممکن است یک برنامه برای هر شخص متفاوت باشد و هر شخص نتیجه متفاوتی را دریافت کند.

دلیل مصارف استروئید متفاوت است پس شخص ابتدا باید برای خود مشخص کند که هدف از برنامه استروئیدی چیست؟ که میتواند افزایش حجم, فیتنس, افزایش قدرت, کاهش چربی بدن و یا عضله سازی باشد. مرحله بعد انتخاب استروئید میباشد که بر عهده شخص میباشد که میخواهد از چه استروئیدی استفاده کند اما در نظر داشته باشید که دوره های اول تنها و تنها دوره های تستوسترون میباشد.

نویسندگان مهمان

این مطالب توسط نویسندگان مهمان نوشته شده است، در صورتی که در محتوای اشتباهی وجود دارد لطفا اطلاع دهید.

یک دیدگاه برای “[قسمت اول] با انواع دوره های استروئیدی آشنا شوید”

  1. Abbas در تاریخ ساعت 12:55 ق.ظ گفت:

    سلام ممنون از مطلب خوبتون
    کسی که فقط میخواهد فیتنس استفاده کند باید از چه نوع استرویید استفاده کند?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *