[قسمت دوم] با انواع دوره های استروئیدی آشنا شوید

هفته‌ی گذشته قسمت اول آشنایی با انواع دوره های استروئیدی منتشر گردید و در آن بخش درباره اشکال استروئید و نکات مهمی که باید درباره استروئید بدانید صحبت شد در این قسمت درباره سه دسته اصلی تستوسترون ها دوره نرمال استروئیدی و دوره های حرفه ای صحبت میشود، با فیتنس پرو همراه باشید.

تستوسترون ها به سه دسته معروف تقسیم میشوند

۱

تستوسترون های سیپیونیت

این دسته از تستوسترونها به صورت تزریقی و پودری در بازار موجود است. این دسته دومین تستوسترون معروف در دنیا میباشد. این دسته بصورت محلول در روغن با تزریق به عضله وارد بدن میشود که معمولا به نام دپو تستوسترون معروف است.

همچنین ۹۰ درصد این دسته بعد از تزریق از طریق ادرار از بدن دفع میشود. در حالت کلی به افراد زیر ۱۸ سال و همچنین بانوان توصیه نمیشود. هدف کلی استفاده از این تستسترون میتواند کاهش چربی, افزایش میل جنسی و افزایش حجم عضلانی و افزایش غلظت استخوان باشد. این دسته سرعت آزاد شدن کمی را دارد بصورتی که در بین ۰ تا ۸ روز آزاد میشود و از لحاظ عملکرد شبیه به تستوسترون های انانتات میباشد.

در حالت عادی هر مرد میتواند تا حد ۲۰۰ میلی گرم در هر ۱۴ روز از این تستوسترون استفاده کند هرچند دز مصرفی بسته به شرایط تمرینی, قد و وزن و شرایط پزشکی دارد. همچنین اگر دوره بعد از استفاده این تستوسترون بیش از ۱۰ هفته باشد باید شخص نیاز به چرخه درمان(دوره بعد از استروئید که شخص باید در نظر داشته باشد تا سطح ستتسترون بدن یکنواخت باشد).

۲

تستوسترون های پروپیونات

این دسته از تستوسترون ها در واقع به همان اندازه استروئیدهای آندروژنی میباشند به همان اندازه آنابولیک هستند. یک دسته از تستسرونهایی میباشد که برای حجم استفاده میشود و طرفداران زیادی در بازار دارد. سرعت آزاد شدن این تستوسترون در بدن کم میباشد اما مدت زمان تاثیر گذاری بر بدن زیاد میباشد. مشهوریت این دسته بخاطر این است که بعد از تزریق در بدن همانند تستسرون خالص عمل میکند و سرعت آزاد سازی کمی را دارد. این دسته قابل استفاده برای افرادی که قصد افزایش حجم عضلانی و همچنین کاهش چربی و قصد کات کردن را دارند مناسب است. همچنین این دسته باعث افزایش قدرت همراه با حجم میشود.

دز مصرفی این تستوسرون بین ۵۰۰ تا ۱۰۰ میلی گرم در هفته میباشد در نظر داشته باشید که برای افراد مبتدی ابتدا از دز ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم در هفته باید استفاده شود. افراد حرفه ای در بدنسازی میتوانند تا دز ۱۵۰۰ میلی گرم برای هفته های ۳ به بعد استفاده کنند. کمترین دوره استفاده این تستسترون به ۸ هفته میرسد در حالی که یک دوره ۱۶ هفته ای میتوانند تاثیر گذار باشد.

بعد از دوره بلافاصله شخص باید دوره درمان بعد از دوره استروئید را شروع کند. این دوره شامل مصرف اچ جی آی یا همان هورمون رشد به مدت ۱۰ روز و بعد از آن مصرف کاومید و یا نولوادکس برای ۳ یا ۴ هفته میباشد.

۳

تستوسترون های انانتات

این دسته بیشتر برای حجم عضلانی همراه با افزایش چشمگیر قدرت استفاده میشود. حتی در شرایط معمولی استفاده از این تستوسترون میتواند به افزایش قدرت فرد در جوانی کمک کند. این دسته برای افزایش سرعت تولید تستوسترون به بدن تزریق میشود که خود در طی زمان بعد از تزریق به بدن به تستوسترون تبدیل میشود.

این تستسترون رایج ترین نوع در بازار است. این دسته معموال هر ۱ تا ۳ هفته به بدن تزریق میشود و سرعت آزاد سازی بین ۸ تا ۱۹ روز را دارد. نحوه مصرف بین اشخاص متفاوت میباشد بعضی از افراد تزریق دوبار در هفته را ترجیح میدهند در حالی که بعضی از افراد استفاده دوبار در هفته را باعث افزایش عوارض جانبی و بزرگ شدن سینه ها و ریزش مو میدانند. تحقیقات نشان داده است که استفاده ۶۰۰ میلی گرم در هفته برای بیشتر افراد مناسب ترین دز مصرفی میباشد همچنین بعضی افراد با استفاده بیش از ۶۰۰ میلی گرم در هفته زودتر به نتیجه دلخواه خود دست یافته اند اما در بعضی افراد عوارض جانبی گزارش شده است.

در حالت کلی استفاده ۶۰۰ میلی گرم هر هفته در طی در ۲۰ هفته نشان داده است که فرد میتواند تا ۱۵ درصد افزایش عضلانی بدون چربی داشته باشد. بهترین نتیجه از این دسته میتواند با مصرف استروئیدهای دیگر در کنار این تستسترون مشاهده شود.

برای مثال افرادی که بدنبال افزایش حجم میباشند با مصرف ترنبلون و یا دکا دورابولین در کنار این تستوسترون میتوانند بهترین نتیجه را دریافت کنند یا افرادی که بدنبال کات کردن میباشند وینسترول و یا مسترون و یا آناوارا میتوانند بهترین ها باشد. برای افرادی که این تستوسرون را مصرف میکنند بهتر است فشار خون خود را هر هفته اندازه گیری نمایند.

دز مصرفی دیگر استروئیدهای مصرفی همزمان با این تستوسترون میتواند برابر و یا کمی بیشتر از دز مصرفی خود تستوسترون انانتات باشد.

عوارض جانبی که باید با آنها جدی برخورد کرد میتواند ورم صورتزبان, دهان و حنجره باشند که در اینصورت استفاده از هرگونه استروئید و تستوسترون باید متوقف و به پزشک مربوطه مراجعه کرد. همچنین عوارضی قبیل تاول زدن, سوزش, مشکلات ادراری و یا ورم پاها و دل درد و علائم سرما خوردگی میتوانند از عوارض جدی این تستوسترون باشد. دز مصرفی برای افراد مبتدی میتواند ۲۵۰ میلی گرم در هفته باشد در حالی که دیگر افراد تا ۱۰۰۰ میلی گرم میتوانند استفاده کنند.

در حالت کلی همراه با تستوسترون های مصرفی میتوان از اکویپویز یا دکا دوربولین ها استفاده کرد و همچنین برای دوره درمان بعد از تستوسترون میتوان از دیگنابول یا آناوار و یا پری موبالن تزریقی استفاده کرد. افراد حرفه ای در این زمینه از آنادرول یا مسترون و یا ترنبولون در دوره استفاده میکنند.

یک دوره نرمال برای اولین دوره استروئید

  • از هفته ۱ تا هفته ۱۲ تستوسترون سیپیونیت یا انانتات هر هفته ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی گرم.
  • از هفته ۱۳ تا ۱۵ هیچگونه تزریقی نباید انجام شود حتی از ضعیف ترین استروئیدها.
  • هفته ۱۶ تا ۱۷ نولوادکس(تاموکسیفن) ۴۰ میلی گرم هرروز.
  • هفته ۱۸ تا ۱۹ نولوادکس(تاموکسیفن) ۲۰ میلی گرم هرروز.

دوره های حرفه ای استروئید

دوره های حرفه تنها به افرادی توصیه میشود که چندین دوره استروئیدی را با موفقیت و بدون عوارض پشت سر گذاشته اند. هرچند هنوز هم بسیاری از ورزشکاران حرفه ای از تستوسترون که یک استروئید عادی هست استفاده میکنند. در این دوره ورزشکاران میتوانند از ترنبلون و آنادرول که جزو استروئیدهای آنابولیک محسوب میشوند استفاده کنند.

برخی از دوره های استروئیدی معروف عبارتند از:

Three week Blitz

این دوره استروئیدی شامل ۵ استروئید برای ۱۴ هفته میشود که از هر استروئید باید برای ۳ هفته استفاده شود. استروئیدهای آنابولیکی این برنامه شامل: دیانابوال, ساستانون, آناوار, پری موبالن و دکا دورابولین میباشد. ابتدا فرد بایستی دیانابوال را برای دو هفته اول استفاده کند سپس هفته سوم علاوه بر دیانابوال بایستی ساستانون را نیز استفاده کند. هفته چهارم شخص تنها ساستانون را مصرف میکند اما در هفته پنجم آناوار نیز باید همراه ساستانون مصرف شود این رویه بطور مشابه برای آناوار و پری موبالن و دکا دورابولین نیز انجام میشود که از هفته ۱۱ام به بعد فرد بایستی مصرف اچ سی جی را بتنهایی برای ریکاوری بعد از دوره مصرف کند.

The Double Mini

این دوره نیز شامل ۱۴ هفته میباشد که به دو دوره ۶ هفته ای و یک دو هفته ای تقسیم شده است. در این دوره افراد بایستی دو استروئید آنابولیک, برای مثال دکا دورابولین و آنادرول, را برای ۶ هفته همراه با هم مصرف کنند. سپس دو هفته باری ریکاوری تنها اچ سی جی مصرف شود و بعد از آن شخص دوباره بایستی برای شش هفته دو استروئید مصرفی در ۶ هفته اول را مصرف کند. بعد از اتمام دوره افراد باید حداقل دو ماه از مصرف هرگونه استروئید خودداری کنند.

The Inverted Pyramid

این دوره حرفه شامل ۸ هفته میباشد. دوره با مصرف ۳ استروئید دکا دورابولین و تستویران و وینسترول با دز مصرفی بالا شروع میشود. دز مصرفی این سه استروئید در طول ۸ هفته بصورت هرمی میباشد, به این منظور که فرد با دز مصرفی بالا شروع و با کمترین دز مصرفی دوره را به پایان میرساند. این در میان ورزشکارانی که باید تست مواد بدهند بسیار رایج است اما این دوره به مبتدیان در مصرف استروئید به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

The Diamond

این دوره شامل دو دوره ۸ هفته ای میشود. به این صورت که فرد باید دو استروئید آنابولیک دیانابول و ساستانون را از هفته اول با دز مصرفی کم شروع کند و با افزایش پله ای در هفته هشتم دز مصرفی را به بیشترین مقدار خود برساند سپس از هفته ۹ تا ۱۶ مصرف را بصورت پله ای کاهش دهد به نحوی که در هفته ۱۶ دز برابر با هفته اول را مصرف کند.

نویسندگان مهمان

این مطالب توسط نویسندگان مهمان نوشته شده است، در صورتی که در محتوای اشتباهی وجود دارد لطفا اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *