رژیم غذایی کم کربوهیدرات با چربی بالا

آیا به رژیم غذایی کم کربوهیدرات با چربی بالا نیاز دارید؟

همه چیز از تحمل به کربوهیدرات ها آغاز می‌شود...

اغلب افراد بر این باورند که کربوهیدرات ها مانع از چربی سوزی می‌شود و رژیم غذایی کم کربوهیدرات را انتخاب می‌کنند. کربوهیدرات‌ها باعث چاقی شما نخواهد شد، درصورتی که به میزان صحیح و کافی پروتئین، فیبر و چربی‌های مفید دریافت کنید و میزان فعالیت شما با این میزان انرژی دریافت شده متناسب باشد. که با کمبود انرژی نیز روبرو می‌شوید.

قانون ترمودینامیک به وضوح بیان می‌کند که در زمان کمبود انرژی با رعایت موارد بیان شده در پاراگراف فوق، هیچ دلیلی برای عدم چربی سوزی در زمانی‌که به میزان معینی کربوهیدرات در رژیم غذایی خود دریافت کنید وجود ندارد.

تحمل کربوهیدرات

برخی افراد به طور طبیعی نسبت به دیگر افراد تحمل بالاتری به کربوهیدرات داشته به زبان ساده‌تر دوست شما هر چیز کربوهیدرات‌داری میل کند چاق نمی‌شود اما شما به سیب زمینی هم نگاه کنید چاق می‌شوید! تحمل کربوهیدرات دوست شما بیشتر از شما است که بر روی عملکرد جسمانی، ذهنی و… تاثیر می‌گذارد. در نهایت برای اندازه گیری و بررسی میزان تحمل به کربوهیدرات‌ها باید میزان کربوهیدرات دریافتی را کاهش یا افزایش دهید تا تغییرات روحی و جسمانی خود را مشاهده کنید.

میزان پروتئین و کربوهیدرات مورد نیاز روزانه

با استفاده از قانون ترمودینامیک و ریاضی، شما می‌توانید میزان و نوع کربوهیدرات دریافتی براساس سرعت جذب و هضم را با هدف چربی سوزی ارزیابی کنید. هر روز به میزان معینی پروتئین نیاز دارید، اما کربوهیدرات از این قاعده پیروی نمی‌کند. با توجه به تجربه من به ازای ۱ پوند(تقریبا ۴۵۳ گرم) وزن خشک عضلانی باید ۱٫۵ گرم پروتئین و به ازای ۱ پوند(تقریبا ۴۵۳ گرم) وزن باید تقریبا ۲٫۵ گرم کربوهیدرات دریافت کرد.

میزان چربی مورد نیاز روزانه

پس از پروتئین هر روز به میزان معینی چربی‌های سالم نیاز دارید، از نظر علمی چربی‌های سالم به تولید هورمون و دیگر موارد کمک می‌کند. اگرچه یک عدد معین برای مصرف چربی‌های سالم وجود ندارد، ۰٫۳ – ۰٫۴ گرم چربی به ازای ۱ پوند(تقریبا ۴۵۳ گرم) وزن بدن بدون چربی لازم است.

میزان فیبر مورد نیاز روزانه

فیبر برای حفظ سلامتی سیستم گوارش بدن ضروری است و به هضم بهتر و احساس سیری طولانی‌تر کمک می‌کند. مردان حداقل به ۳۸ گرم و زنان به ۲۵ گرم فیبر در روز نیاز دارند.

شدت تمرین و فعالیت روزانه

اگر شما کالری مصرفی در طول تمرین را از کالری پروتئین و چربی دریافتی تفریق کنید، میزان کالری باقی‌مانده را به شما نشان می‌دهد. البته در این روش شدت تمرین، فعالیت روزانه و دیگر فاکتورها بازیگران اصلی کالری روزانه مورد نیاز هستند و پیشنهاد می‌کنم برای محاسبه راحت‌تر کالری مورد نیاز روزانه از محاسبه‌گر فیتنس پرو استفاده کنید.

کلام آخر

در رژیم غذایی خود نباید کربوهیدرات‌ها را بطور کلی حذف کنید، اغلب ورزشکاران زیر نظر نویسنده این مقاله، نیل یودا هیل میزان قابل توجهی کربوهیدرات‌های پیجیده در رژیم غذایی خود برای عملکرد بهتر، آمادگی عضلات، حفظ و افزایش متابولیسم مصرف می‌کنند.

حال به تیتر مقاله میرسیم، آیا به رژیم غذایی کم کربوهیدرات با چربی بالا نیاز دارید؟ بله، ممکنه نیاز داشته باشید، اما اگر بدرستی کربوهیدرات‌ها را انتخاب و در رژیم غذایی خود اضافه کنید، بدون نیاز به رژیم کم کالری قادر به کاهش وزن خواهید بود.

منبع: نیل یودا هیل

پدرام آریان پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *