5 دلیلی که ورزشکاران باید پروبیوتیک مصرف کنند

۵ دلیلی که ورزشکاران باید پروبیوتیک مصرف کنند

اگر شما ورزشکارید یا آخر هفته‌ها به فعالیت ورزشی می‌پردازید، احتمالا خواندن این مقاله و آشنایی با مزایای پروبیوتیک‌ها به شما کمک خواهد کرد.

مصرف پروبیوتیک یکی از مواردی است که قبلا به توصیه آن پرداخته بودیم، اما اغلب افراد به آن توجهی ندارند. اگر ورزشکار حرفه‌ای یا سبک زندگی بر پایه سلامت جسمانی را دنبال می‌کنید، مصرف پروبیوتیک‌ها را جدی بگیرید.

پروبیوتیک‌ها نه تنها موجب حفظ سلامتی روزانه می‌شوند، بلکه به عنوان فانکشنال نوتریشن [فانکشنال نوتریشن یعنی در نظر گرفتن هر بخش از سلامتی، رژیم غذایی و شیوه زندگی کلی هنگام ارائه توصیه‌های تغذیه‌ای می‌باشد.] برای ورزشکاران بسیار با ارزش هستند. پروبیوتیک‌ها از سطح انرژی، سلامت سیستم ایمنی و بهبود عملکرد ورزشی حمایت می‌کنند. و شواهد فراوانی آغاز مشکلات سلامتی را از روده نشان داده‌اند؛ برای یک ورزشکار راه منطقی، حفظ سلامتی میکروبیوتا(ریزاندامگان همزیست) روده خود تا حد امکان است.

بیشتر بخوانید: ۸ ماده غذایی سرشار از پروبیوتیک

هر شخصی که فعالیت جسمانی دارد، [قهرمان المپیک یا یک فرد عادی که روزانه پیاده روی دارد.] برای سلامت خود باید مصرف آن را جدی بگیرد.

مصرف مکمل‌های پروبیوتیک و خوردن غذاهای تخمیر شده بهترین راه برای حمایت از گونه‌های باکتری‌های سالم درون روده است. زیرا ورزشکاران بمیزان زیادی وابسته به عملکرد جسمانی و سلامت سیستم ایمنی بدن خود هستند، آنها باید هر روز با دریافت دوز سالم پروبیوتیک از نیازهای بدن خود پشتیبانی کنند.

حال با ۵ دلیلی که ورزشکاران باید پروبیوتیک مصرف کنند ، آشنا خواهیم شد!

۱

بهبود سلامت روده

روده مرکز سلامتی و تندرستی شما می‌باشد. اگر روده شما به هر دلیلی در معرض خطر قرار گیرد، عملکرد ورزشی شما نیز دچار چنین سرنوشتی خواهد شد. زیرا سلامت سیستم ایمنی بدن شما به استحکام غشای اطراف روده وابسته است.

اگر پوشش روده شما آسیب(زخم، سوراخ) دیده باشد، امکان نشتی سموم مضر به جریان خون وجود دارد. سیستم ایمنی بدن شما پاسخ التهابی به این سموم دارد [التهاب پیشرو در سایر اختلالات سلامتی است].

آزمایشات بالینی نشان داده است، که مصرف پروبیوتیک یک روش قدرتمند برای بهبود سلامت سد روده در ورزشکاران استقامتی می‌باشد.

پروبیوتیک‌ها همچنین یک وسیله اثبات شده در کاهش گونه‌های بیماری‌زا باکتری‌ها و مخمرها مانند کاندیدا آلبیکنس هستند. میکروارگانیسم‌هایی مانند کاندیدا بطور طبیعی در روده همه زندگی می‌کنند؛ اما اگر از کنترل خارج شود، می‌تواند باعث ایجاد تعدادی از مشکلات سلامتی شود.

۲

جلوگیری از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی

عفونت دستگاه تنفسی فوقانی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های ورزشکاران است. این موضوع می‌تواند تاثیر منفی مکرر بر روی سلامتی و عملکرد، بخصوص در طول دوره‌های فشرده تمرینی بگذارد. برای مثال دوندگان استقامت عفونت دستگاه تنفسی فوقانی را بیشتر در روزهای مسابقه تجربه می‌کنند.

این زمانی است که مکمل پروبیوتیک می‌تواند یک استراتژی مهم برای حفظ سلامت سیستم ایمنی و کاهش استعداد یک ورزشکار به بیماری باشد.

مطالعات بر روی ورزشکاران زبده نشان داده است که در افراد با سطح پایین IgA [آنتی بادی که نقش اصلی در عملکرد سیستم ایمنی غشاهای مخاطی دارد]، خطر ابتلا به عفونت دستگاه تنفسی فوقانی افزایش یافته است. سطح پایین IgA می‌تواند در طی یک دوره تمرینی کاهش یابد.

اما هنگامی‌که ورزشکاران پروبیوتیک‌های مختلف لاکتوباسیلوس مصرف می‌کنند، احتمال ابتلا به عفونت دستگاه تنفسی فوقانی بسیار کمتر است. یک مطالعه نشان داد که ورزشکارانی که به مدت ۸ هفته از پروبیوتیک Lactobacillus Casei مصرف می‌کنند، عفونت دستگاه تنفسی فوقانی آنها بطور قابل توجهی شدت و مدت آن کاهش یافته است. مطالعه دیگری نشان داد که مصرف Lactobacillus Fermentum به مدت یکماه در دوندگان استقامت نشان داد؛ تعداد روزهایی که علائم عفونت دستگاه تنفسی فوقانی دارند، شدت کمتری داشته است.

۳

پروبیوتیک التهاب را کاهش می‌دهد

بطور معمول، ورزشکاران سالم میزان بالایی از التهاب را تجربه نمی‌کنند؛ مگر اینکه مصدوم شوند. با این حال، تحقیقات نشان می‌دهد، که التهاب می‌تواند به مرور زمان توسعه و موجب کاهش سلامتی، سطح پایین‌تر فعالیت بدنی و حساسیت بیشتر در برابر بیماری‌های مرتبط با التهاب مزمن، بیماری‌های قلبی عروقی و اختلالات روانی شود.

یکی از نشان‌گرهای زیستی برای التهاب بدنی سرم C-reactive protein است، که در بسیاری از شرایط مزمن مانند چاقی قلب، دیابت نوع ۲، فشار خون بالا و کلسترول بالا در مقادیر زیاد یافت می‌شود.

بررسی اخیر نشان داد که مکمل پروبیوتیک می‌تواند به کاهش سطح C-reactive protein کمک کند. بنظر می‌رسد با توجه به روشی که باکتری‌های پروبیوتیکی با جلوگیری یا ترمیم نفوذپذیری روده، باعث کاهش التهاب می‌شوند.

این مورد به نوبه خود می‌تواند از پاسخ‌های التهابی سیستم ایمنی بدن جلوگیری کند. یک مزیت اضافی، پروبیوتیک‌ها می‌توانند سطح اسیدهای چرب زنجیره کوتاه [که دارای خاصیت ضد التهابی هستند] را افزایش دهد.

۴

انرژی و تحمل

میکروبیوتا(ریزاندامگان همزیست) روده نقش مهمی در کنترل سطح استرس اکسیداتیو و پاسخ التهابی و همچنین بهبود متابولیسم و مصرف انرژی در ورزشکاران ایفا کنند. این امر در پی انجام تمرینات شدید اهمیت می‌یابد.

یک مطالعه جدید بر روی مقایسه میکروبیوتا(ریزاندامگان همزیست) روده بازیکنان راگبی زبده با مردان سالم غیر ورزشکار نشان داد، بازیکنان راگبی نسبت به مردان غیر ورزشکار میزان کمتری باکتری ناسالم و میزان بیشتری باکتری سالم در روده خود دارند.

پس از آن، هر گروه تحت یک برنامه تمرینی قرار گرفت و میکروبیوتا(ریزاندامگان همزیست) روده هر دو گروه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت، مشخص شد که افزایش سطح تمرین منجر به تنوع بیشتر گونه‌های باکتریایی می‌شود. محققان به این نتیجه رسیدند، که داشتن یک محیط سالم‌تر میکروبیوتا روده نتیجه تمرین منظم است و هم از سطح انرژی بهتری پشتیبانی می‌کند.

یک مطالعه دیگر اشاره داشت که میکروبیوم سالم روده با تعادل مناسب انواع باکتری‌های سالم برای انرژی و استقامت بسیار مهم است. برای شروع، این باکتری‌های خوب برای کمک به تنظیم قند خون با سلول‌های بیشماری در بدن ارتباط برقرار می‌کنند، که از نوسان سطح انرژی جلوگیری می‌کنند. همچنین باکتری‌های پروبیوتیک ویتامین‌های B را تولید می‌کنند، که می‌توانند نقش مهمی در تولید انرژی ایفا کنند.

۵

جذب بهتر مواد مغذی

ورزشکارانی که تحت تمرینات فشرده قرار می‌گیرند نیاز به دریافت مواد مغذی ثابت دارند. مانند هر فرد، استراتژی‌های مربوط به رژیم غذایی و مکمل‌های یک ورزشکار می‌تواند تاثیر عمده‌ای بر عملکرد بدنی آنها داشته باشد.

خیلی از ورزشکاران حرفه‌ای برای بهینه سازی سلامت، ترکیب بدن و عملکرد ورزشی برنامه‌های تغذیه‌ای شخصی دارند. این برنامه‌ها به طور معمول شامل توصیه‌های غذایی براساس مشخصات ژنتیکی و روش تمرین می‌باشد. البته هیچ رژیم غذایی سالمی در صورتی که ورزشکار نتواند آن را بدرستی جذب کند، نتیجه نخواهد داشت.

پروبیوتیک‌ها برای جذب مناسب مواد غذایی مهم هستند. هنگامی که روده شما به درستی کار کند، می‌توانید مواد مغذی را از غذایی که می‌خورید، جذب کنید. و هنگامی که مواد مغذی مناسب را جذب می‌کنید، از هر عملکردی بدنی دیگر(از جمله سطح انرژی شما) پشتیبانی می‌شود.

میکروبیوتا(ریزاندامگان همزیست) روده سالم آنزیم هضم خود را تولید می‌کند، که همچنین به بهینه سازی جذب مواد مغذی و بهبود عملکرد کمک خواهد کرد. شواهد دیگری نیز وجود دارد که نشان می‌دهد پروبیوتیک‌ها و پریبیوتیک‌ها هر دو به بهبود جذب ریز مغذی‌ها از غذای مصرفی کمک می‌کنند.

برخی از مهم‌ترین آنها شامل کلسیم و آهن است که برای ترمیم سلول سالم در ورزشکاران بسیار حیاتی است. یک مطالعه در زنان نشان داد که جذب آهن آنها پس از مصرف مکمل‌های پروبیوتیک حاوی Lactobacillus Plantarum بطور قابل توجهی بهبود یافته است.

علاوه بر این، افزایش تولید اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه به دلیل تخمیر پروبیوتیک و پریبیوتیک باعث کاهش سطح pH در روده می‌شود. این قابلیت باعث افزایش حلالیت مواد معدنی در روده می‌شود و همچنین به بزرگ‌تر شدن محل جذب سلول‌های روده کمک می‌کند.

صفحه اینستاگرام فیتنس پرو را دنبال کنید

پوریا آریان‌پور

از بچگی علاقه زیادی به ورزش داشتم و همین علاقه موجب خلق فیتنس پرو، گذروندن مربی‌گری درجه 3، مسئول پژوهش و انفورماتیک کراس فیت استان و مطالعه و ترجمه مطالب حوزه ورزش و سلامت شده است. در خارج از دنیای ورزش طراح وب و گرافیک هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *