حقایق شگفت انگیز ماهیچه ها

در مورد ماهیچه های بدنتان چقدر میدانید؟ آیا میدانید قوی ترین ماهیچه از نظر سایز، قدرت وزن انرژی و… کدام ماهیچه های بدنتان هستند؟ در ادامه با حقایق شگفت انگیز ماهیچه ها آشنا شوید.

قوی ترین ماهیچه بدن کدام است و چگونه می توان قدرت آن را اندازه گیری کرد؟

واقعیت این است که برای این سوال نمی توان یک پاسخ واحد ارائه کرد، چرا که می توان قدرت ماهیچه ها را براساس پارامترهای مختلفی شامل حداکثر نیرو(قدرت مطلق)، حرکت مکرر(قدرت دینامیک)، اعمال سریع نیرو(قدرت الاستیکی) و توانایی تحمل خستگی(قدرت استقامت) اندازه گیری کرد.

قوی ترین ماهیچه بدن انسان از نظر سایز

بزرگ ترین ماهیچه بدن «gluteus maximus» یا ماهیچه های ناحیه باسن است. این ماهیچه هاقوی ترین هستند به این دلیل که قسمت بالایی بدن را عمودی نگه می دارند. اگر این ماهیچه ها قدرت کافی نداشته باشند، بدن انسان به جلو و یا یک طرف سقوط می کند. دیگر رقیب کسب عنوان قوی ترین ماهیچه بدن از نظر سایز، زبان است. زبان از مجموعه ای از ماهیچه ها تشکیل شده است و همواره و بی وقفه مانند قلب در حال کار کردن است.این ماهیچه دائم پیچ و تاب می خورد تا بتوانیم صحبت کنیم و همچنین شامل لوزه های زبانی می شود که در دور نگاه داشتن میکروارگانیسم ها کمک می کنند.

حتی در زمان خواب، زبان مشغول هل دادن بزاق به درون حلق است. اگر انگشت اشاره را روی زبان تان قرار و به سمت پایین فشار دهید، می بینید که زبان نیرویی در جهت مخالف وارد می کند و به نحو اجتناب پذیری پیروز این نبرد کششی می شود و این نشان می دهد که چرا چنین ماهیچه کوچکی عنوان قوی ترین ماهیچه بدن از نظر سایز را از آن خود کرده است.

قوی ترین ماهیچه از نظر قدرت

قدرت ماهیچه ای توانایی یک ماهیچه در اعمال نیرو به یک شی خارجی است. با توجه به این پارامتر، ماهیچه ای که عنوان برترین را کسب می کند، masseter یا ماهیچه فک است. این ماهیچه در سال ۱۹۹۲ توسط ریچارد هافمن از فلوریدا با ثبت گازی به قدرت ۴۴۲ کیلوگرم برای مدت ۲ ثانیه، وارد کتاب رکوردهای جهانی گینس به عنوان قوی ترین ماهیچه بدن شد.

قوی ترین ماهیچه بدن از نظر وزن

پارامتر دیگر وزن اعمال شده توسط یک ماهیچه کوتاه تر در مقایسه با یک ماهیچه بلندتر است. با توجه به این پارامتر، لایه myo metriel رحم قوی ترین است. این عنوان نیز به دلیل توانایی رحم که تنها ۱٫۱ کیلوگرم وزن دارد، در به دنیا آوردن نوزاد است.

قوی ترین ماهیچه از نظر سایز و وزن

ماهیچه های بیرونی چشم در مقایسه با سایز و وزن کره چشم بسیار بزرگ و قوی هستند. براساس برآوردها، این ماهیچه ها ۱۰۰برابر قوی تر از حد مورد نیاز هستند. زمانی که کتاب می خوانید، ماهیچه های چشم بالغ بر ۱۰ هزار حرکت هماهنگ انجام می دهند. ماهیچه های چشم همچنین به طور مداوم در حال تنظیم وضعیت چشم ها و تثبیت بینایی هر چشم در یک حد ثابت هستند. در طول خواب نیز این ماهیچه ها از طریق انجام حرکات سریع چشم، خود را در واقع ورزش می دهند و بدین شکل برای تحمل یک روز پرتلاش و پر از فشار و حرکت خود را آماده می کنند.

قوی ترین ماهیچه از نظر توان و انرژی

ماهیچه ای که در بدن دائم در حال کار است تا انسان را زنده نگه دارد، قلب است. این ماهیچه در هر تپش بالغ بر ۷۱ گرم خون را پمپ می کند و همچنین در طول روز به میزان ۹۴۵۰ لیتر خون را پمپ می کند.
قلب می تواند خروجی نیرویی به میزان یک تا ۵وات اعمال کند.

البته این خروجی نیرو شاید در مقایسه با دیگر ماهیچه های بدن کمتر باشد اما این خروجی نیرو در تمام طول زندگی بدون حتی لحظه ای توقف ادامه دارد.بدین ترتیب قلب قوی ترین ماهیچه بدن از نظر تولید نیرو است. قلب در طول یک سال ۴۰ میلیون بار می زند و قلب یک انسان تا سن ۷۰
سالگی بالغ بر ۲٫۵ میلیارد بار تپش داشته است.

قوی ترین ماهیچه از نظر نیرو

ماهیچه ای که با بیشترین نیرو در بدن کشیده می شود، gastro cnemiusیا ماهیچه پشت ساق پاست. این ماهیچه در راه رفتن، دویدن و… به ما کمک می کند. اختصاص عنوان قوی ترین از نظر نیرو به این ماهیچه نیز به آن دلیل است که عضله ساق پا کل بدن را خلاف نیروی جاذبه، عمودی و ایستاده نگاه می دارد. این ماهیچه ها همچنین جلوی افتادن و سقوط انسان از پشت را می گیرند.

همان گونه که دیدید پارامترهای مختلفی در تعیین قوی ترین ماهیچه بدن وجود دارد و نمی توان به طور مطلق یک ماهیچه واحد را قوی ترین نامید.

نویسندگان مهمان

این مطالب توسط نویسندگان مهمان نوشته شده است، در صورتی که در محتوای اشتباهی وجود دارد لطفا اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *