تغییر زاویه یا موقعیت در تمرینات بدنسازی

هربار که شما زاویه گرفتن میله و قرارگیری بدن در زمان تمرین را تغییر میدهید خواهید توانست میزان استرس و فشار بر روی عضله را مدیریت و به رشد عضله از تمامی زوایا کمک کنید. برای مثال زمانی که پرس سینه بر روی صندلی تخت و زیر سینه انجام میدهید دو عضله کاملا جدا را تمرین میدهید، این موضوع در مورد گروه‌های عضلانی دیگر نیز صدق میکند.

تغییر زاویه انجام حرکات

شما میتوانید با تغییر در زوایه انجام حرکات پیشرفت قابل توجهی داشته باشید برای مثال ممکن است شما در یک هفته از تمرین شیب صندلی را ۴۵ درجه قرار داده و هفته بعد آن شیب را کمتر و به ۳۰ درجه برسانید، با تغییر شیب صندلی شما قادر خواهید بود علاوه بر افزایش قدرت به رشد عضله از تمامی جهات کمک کنید.

تغییر موقعیت بدن

یکی دیگر از راه‌های تاثیر گذار برای تغییر زاویه در انجام حرکات بدن را جابجا کنیم، برای مثال وقتی حرکت زیر بغل سیم کش را انجام میدهید به کمر زاویه ۴۵ درجه دهید و در آن وضعیت باقی بمانید. تمام این کارها باعث تغییرات بنیادی در انجام تمرین میشوند. مثال دیگری که میتوان زد در انجام حرکت جلو بازو بر روی میز لاری است، اینبار قفسه سینه بر روی شیب قرار گرفته و دستان آویزان باشد که به این حرکت جلوبازو عنکبوتی نیز می‌گویند.

مزایای تغییرات فوق

در انتها باید بگم که با تغییر زاویه انجام حرکات شما قادر خواهید بود تا مرز ناتوانی عضله را بطور طبیعی افزایش دهید و زمانی که در زاویه همیشگی، تعداد تکرار بیشتری را انجام دهید. برای مثال در انجام حرکت پرس سینه دست معمولی شما قادر هستید ۱۰ تکرار انجام دهید اما دست باز ۶ تکرار با انجام دست باز توانایی شما بیشتر شده و در حالت دست معمولی به ۱۲ یا ۱۵ تکرار خواهید رسید و یا زمانی که بتازگی باشگاه را شروع کرده‌اید از پشت بازو ماشین به جای پشت بازو سیم کش ایستاده استفاده میکنید تا قدرت بدنی شما افزایش یابد، زمانی که شما بر ناتوانی خود غلبه کردید قادر خواهید بود خودتان را در موقعیت‌های سخت‌تر و تعداد تکرار بیشتر قرار دهید.

تمام مثال‌های گفته شده برای نشان دادن حقایق برای شما بود تا عضلاتتان را از زوایای مختلف تمرین دهید تا به بهترین شکل عضلانی برسید.

پدرام آریان پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *