۴ راه برای به حداکثر رساندن آنابولیسم

باقیماندن در شرایط آنابولیسم را دست کم نگیرید! شما باید از بافت عضلانی در مقابل کاتابولیسم محافظت کنید و سپس عضلات بیشتری بسازید. هیچ نقطه میانه‌ای میان فاز آنابولیک و کاتابولیک وجود ندارد و زمان مشخصی در سال نیز وجود ندارد که مجبور به قرار داشتن در این شرایط باشید پس بهتر است همیشه در فاز آنابولیک باشید تا از شرایط فیزیکی و روانی بهتری بهره‌مند شوید.

برای قرار داشتن در این فاز باید تمام تلاش خود را در هر روز انجام دهید، در ادامه ۴ کلید برای قرار گرفتن در این شرایط و به حداکثر رساندن را به شما خواهیم گفت.

‎تعداد وعده‌های غذایی

هرگز قدرت تعداد وعده‌های غذایی را دست کم نگیرید، برای قرار داشتن در شرایط آنابولیک شما باید تعداد وعده‌های غذایی بالایی داشته باشید و حتما هر ۲ – ۴ ساعت به میزان کافی پروتئین در وعده‌های غذاییتان وجود داشته باشد. در طی سال‌های گذشته برخی افراد بر این باور هستند که میزان کلی پروتئینی که در روز دریافت میکنید مهم است، اما تحقیقات اخیر بیانگر این است که میزان پروتئین مصرفی در طی روز یعنی همان ۲ – ۴ ساعت باید یک وعده پروتئینی داشته باشید و در انتها به میزان مورد نیاز بدنتان در یک روز برسید و نباید تنها ۳ وعده وعده پروتئین با کیفیت بالا مصرف کرد.

نیل یودا هیل سازنده سیستم تمرین Y3T بر این عقیده است: با تجربه‌ای که با افراد مختلف در دو دهه اخیر بدست آورده‌ام بارها مزایای تعداد وعده‌های غذایی بالا را در افراد مختلف و تیپ‌های بدنی مختلف مشاهده کرده‌ام که در این اشخاص ریکاوری سریعتر، پر انرژی‌تر، انجام بهتر فعالیت های روزانه، احساس روانی بهتر و عضله‌سازی بهتر و ساده‌تر را مشاهده کرده‌ام.

دریافت کالری کافی

غیر ممکن است شما به میزان کمتری در روز غذا میل کرده و در حالت آنابولییک قرار داشته باشید زیرا بدنتان در طول روز تماما بدنبال دریافت سوخت برای ادامه انجام فعالیت‌های روزانه است و از این رو به بافت عضلات برای دریافت انرژی رفته و شما در نهایت عضلاتی که با سختی و با خرد کردن آهن بدست آورده‌اید را از دست خواهید داد.
دریافت کالری مورد نیاز از طریق میل کردن غذا و نوشیدنی‌ها توصیه میگردد اما فراموش نکنید این میزان برای هر شخص در یک روز عدد مشخص دارد و بیش از حد دریافت کالری منجر به اضافه وزن میگردد، توصیه میکنم برای محاسبه کالری روزانه از محاسبه گر فیتنس پرو استفاده کنید.

هیدراته بمانید

بیاد داشته باشید هیدراته بودن یکی از مهمترین پیش نیازها برای باقی ماندن در شرایط آنابولیک است. زمانی که در شرایط دی هیدراته هستید کمی در بوجود آوردن محیط آسیب پذیر برای حجم عضلانی و شرایط کاتابولیسم حضور دارید.
همچنین هیدراته بودن بدن میتواند در دریافت و انتقال مواد مغذی به سلول عضلات نیز تاثیر بگذارد. برای قرار گرفتن در حداکثر شرایط آنابولیسم اطمینان حاصل کنید که ۴ – ۶ لیتر آب نه چای یا قهوه و… به‌همراه الکترولیت میل کنید.

وعده قبل از خواب

در طول شبانه روز زمان هایی وجود دارد که شما باید در آن زمان مواد مغذی و مورد نیاز را به بدنتان برسانید، وعده پس از تمرین یکی از این مثال هاست. حال میخوام در مورد وعده قبل از خواب هم به این زمان‌ها اضافه کنم چون کمتر کسی به این وعده غذایی در حد و ارزشش اهمیت میده. در ۶ – ۸ ساعتی که خواب هستید بدون دریافت کالری و آمینواسید سپری خواهد شد و این زمان از روز میتواند بر روی آنابولیسم شما تاثیر بسزایی داشته باشد. من به شما مصرف پروتئین دیر جذب را به‌همراه چربی‌های سالم و کربوهیدرات(با توجه به وضعیت شخص) پیشنهاد میکنم. برخی اشخاص در طول شب غذا/ مکمل مصرف میکنند که در یک مقاله دیگر به این موضوع خواهیم پرداخت.

با انجام این ۴ کلید شما خواهید توانست میزان آنابولیسم بودنتان را به مقدار زیادی افزایش داده و توانایی خود در ریکاوری و ساخت بافت عضلانی جدید خواهید دید.

 

پدرام آریان پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *