مصرف شکلات چه فوایدی برای سلامتی دارد؟

تخمین زده شده که مردم کشور آمریکا در سال ۲۰۱۵ هجده بیلیون یورو برای خرید و مصرف شکلات هزینه کرده‌اند. هرچند این مقدار غیر قابل تصور است، کشور سوئیس رکورددار مصرف شکلات در سال ۲۰۱۵ بوده است. به طور متوسط هر شخص در سوئیس در طول سال ۹ کیلوگرم شکلات مصرف کرده است. آیا این مقدار مصرف شکلات خوب است؟

منبع شکلات دانه‌های کاکائو است که به طور طبیعی غنی از آنتی اکسیدان، پولی فنول (نوعی الکل) و مقداری مواد معدنی است. شکلات تلخ مقدار بیشتری پولی فنول دارد که سالم‌ترین نوع شکلات قلمداد می‌شود. شکلات شیر و شکلات سفید از شکر، لبنیات غنی و خالی از آنتی اکسیدان هستند. برخی از تحقیقات ادعا می‌کنند مصرف روزانه شکلات می‌تواند مفید باشد اما مقدار و نوع شکلات باید مدنظر قرار بگیرد.

گشاد کردن رگ‌های خونی

ترکیب گیاهی فلاونوئید (flavonoid) که در شکلات تلخ یافت می‌شود، مشخص شده که به عنوان گشاد کننده عروق عمل می‌کند. این مورد برای سلامتی قلب بسیار اهمیت دارد زیرا هنگامی که رگ‌ها باریک شده و انعطاف‌پذیری خود را از دست دهند، نمی‌توانند مجدداً گشاد شوند بنابراین خطر ابتلا به بیماری قلبی افزایش می‌یابد. همچنین سرخرگ‌ها توسط پلاک سخت شده و نسبت به قبل انقباض و انبساط نخواهند داشت.
فلاونوئید موجود در شکلات تلخ دقیقاً به عنوان گشاد کننده طبیعی رگ حتی چند ساعت پس از مصرف عمل می‌کند. در سال ۲۰۰۷ تحقیقی مبنی بر اثر دو نوع شکلات تلخ و معمولی در میزان گشاد شدن قطر رگ‌های کرونری انجام شد. نتایج نشان داد شکلات تلخ موجب افزایش معنی‌دار قطر رگ‌ها شد درحالی‌که شکلات معمولی هیچ تغییری در قطر رگ‌ها به وجود نیاورد.

شکلات ممکن است به پایین آمدن فشار خون کمک کند

فلاونوئید می‌تواند به پایین آمدن فشار خون کمک کند. یک مقاله مروری در سال ۲۰۱۲ رابطه فلاونوئید موجود در شکلات با فشار خون را بررسی کرد. محققان نتیجه گرفتند شکلات‌های غنی از فلاونوئید اثر معنی‌دار بر کاهش فشار خون در کوتاه مدت می‌گذارند. اما در کل تحقیقات بیشتری برای اثبات اثر مصرف روزانه شکلات بر فشار خون نیاز می‌باشند.

اثرات نور خورشید که می تواند باعث اجیاد چین و چروک و پیری در پوست شود با مصرف شکلات تلخ کاهش می‌یابد، علت آن فلاوانول موجود در شکلات تلخ است، فلاوانول آنتی اکسیدانی است که حتی باعث بهبود مشکلات مغزی نیز می‌شود

ضد التهاب

یک تحقیق در سال ۲۰۰۸ اثبات کرد مصرف یک چهارم اونس شکلات تلخ در روز موجب کاهش نشانه‌های التهاب در خون می‌شود. بسیاری از بیماری‌ها مانند بیماری‌های قلبی عروقی توسط التهاب توسعه پیدا می‌کنند. پس مصرف مواد غذایی که ضد التهاب هستند می‌توانند در این زمینه مفید واقع شوند.

شکلات تلخ با مقدار زیاد فلاونوئید می‌تواند منبغ غنی از آنتی اکسیدان باشد. فلاونوئید موجود در شکلات تلخ از تبدیل کلسترول LDL به نوع اکسیداز آن جلوگیری می‌کند. کلسترول LDL اکسیداز موجب آسیب به رگ‌های خونی می‌شود.

آیا مصرف روزانه شکلات می‌تواند باعث حفظ وزن پایین ‌شود؟

براساس نتایج یک تحقیق، محققان دریافتند افرادی که روزانه شکلات بیشتری مصرف می‌کنند BMI پایین‌تری نسبت به افرادی که شکلات کم یا هیچ مصرف می‌کنند. محققان پیشنهاد می‌کنند نتایج این تحقیق با یاقته‌های مطالعات قبلی منطبق بوده که مصرف شکلات بر سلامت قلب، حاسیت انسولین مفید است.

چطور شکلات موجب پایین ماندن BMI می‌شود؟

محققان کاملاً مطمئن نیستند اما با انجام تحقیقات بر روی موش‌ها به این نتیجه رسیده‌اند ترکیباتی در شکلات وجود دارد که باعث بالا بردن مقدار میتوکندری می‌شود. میتوکندری برای فرایند چربی سوزی ضروری است.
نوع و مقدار مصرف روزانه شکلات

بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند مصرف ۱.۵ تا ۳ اونس شکلات در هر وعده کافی بوده و اثرات مثبتی بر بدن دارد. شکلات تلخ به دلیل داشتن مقدار قابل توجه آنتی اکسیدان برای سلامتی بسیار مفید است. شکلات شیر مقدار هیچ یا خیلی کمی آنتی اکسیدان و مقدار بالای شکر دارد. شکلات سفید هیچ گونه ارزش سلامتی ندارد.

اگر برای لذت شکلات مصرف می‌کنید بهتر است عمدتاً از نوع تلخ آن بخورید. از شکلات تلخ به عنوان یک جایگزین سالم برای بقیه شیرینی‌ها استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

مشاهده شده آنتی‌اکسیدان یا فلاونوئید موجود در شکلات تلخ فوائد سلامتی برای قلب دارد. می‌تواند به کاهش فشار خون، افزایش اتساع عروق و جلوگیری از تبدیل کلسترول LDL به نوع اکسیداز کمک کند. علارغم وجود کالری و چربی اشباع بالا، مصرف متناوب شکلات تلخ به پایین ماندن BMI کمک می‌کند. نتیجه این مقاله مصرف روزانه شکلات تلخ مادامی که به اندازه دوز توصیه شده و نوع تلخ آن باشد را تضمین می‌کند.

نویسندگان مهمان

این مطالب توسط نویسندگان مهمان نوشته شده است، در صورتی که در محتوای اشتباهی وجود دارد لطفا اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *