عضله سازی بیشتر با انجام چرخش پروتئین

یکی از کلیدی‌ترین اصول تغذیه خوب تنوع در نوع تغذیه است. تغییر در رژیم غذایی باعث بدنی سالم‌تر داشته و از لحاظ روانی احساس بهتری داشته باشید شاید حتی برای شما کمی هیجان انگیز باشد. مهمترین بخش چرخش پروتئین دریافتی روزانه است.

چرا چرخش پروتئین؟

شما باید ظاهر بدنی و ذهنی خود را در زمان‌هایی که میزان کمتری پروتئین دریافت میکنید با زمان‌های عادی مقایسه کنید. من دوست دارم در اینجا مقایسه‌ای بین چرخه پروتئین و کربوهیدرات داشته باشم، در زمانی که کربوهیدرات کمتری مصرف میکنید عضلات مقداری کربوهیدرات به صورت گلیکوژن ذخیره میکنند و پس از دومین منبع ذخیره سازی کربوهیدرات کبد است.

زمانی که ما در رژیم کم کربوهیدرات یا کتوژنیک(به سیستم رژیم خیلی کم کربوهیدرات گویند که بدن را به یک ماشین چربی سوزی تبدیل میکند و برای چربی سوزی مناسب است اما عوارض خودش را نیز دارد) هستیم، انرژی از کربوهیدرات ذخیره شده درون عضلات می‌آید. پروتئین دقیقا برعکس عمل کرده و پروتئین موجود درون عضله پس از پروتئین کبد وارد چرخه سوخت و ساز بدن میشود. وقتی چند روز اول چرخه پروتئین هستید هنوز عضلات بدن به میزان کافی پروتئین ذخیره داشته و اما کبد خالی از پروتئین است اما این امکان را به ما میدهد که پروتئین دریافتی به عضلات برود.

آنزیم‌های پروتئین ما از بالا به پایین مرتب شده و بعد از ۳ روز تخریب پروتئین در پایین‌ترین نقطه به ساخت آمینو اسیدهای بهتری میانجامد. تمام این اتفاقات به ساخت محیط آنابولیک برای ما میشود، دفعه بعدی که میزان نرمال پروتئین دریافت میکنید سیل آنزیم‌ها با میزان پروتئین بالا را احساس خواهید کرد.

با تنظیم منابع پروتئین دریافتی شما خواهید توانست

  • مانع از بوجود آمدن حساسیت به مواد غذایی که بیشتر میل میکنید شوید.
  • طیف وسیعی از آمینواسیدهای موجود در غذا را دریافت کنید.
  • توانایی انتخاب بهترین منبع پروتئین مورد نیاز بدنتان که در هر ساعت روز نیاز دارید را داشته باشید، برای مثال زودجذب یا دیرجذب بودن نوع پروتئین دریافتی را میتوانید به دلخواه انتخاب کنید.

همانطور که در بالا گفته شد شما با بهینه سازی میزان و منبع پروتئین خواهید توانست بهترین نتیجه را بگیرید. وقتی که شما به مدت طولانی منابع و میزان خاصی پروتئین مصرف کنید بدن شما توانایی جذب تمام مواد مغذی را از دست خواهد داد و در تغذیه شما نیز تاثیر خواهد گذاشت.

من همیشه به افراد مختلف نکات که ادامه خواهم گفت را پیشنهاد میدهم
  • همیشه ۴ – ۵ منبع پروتئینی مختلف برای تغذیه در طول روز داشته باشید براب مثال این منابع میتواند: بوقلمون، سالمون، گوشت قرمز، سفیده تخم مرغ و مرغ باشد.
  • هر هفته بدنبال تغییر در منبع پروتئین باشید، منبع پروتئین دریایی میتواند یک هفته سالمون هفته آینده تیلاپیا و یا ماهی تن باشید.

فراموش نکنید تغذیه از تمرین بسیار مهمتر است و تمرینات سنگین بدون تغذیه هدفمند نتیجه‌ی مورد انتظارتان را نخواهد داشت.

پدرام آریان پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *