عادات غذایی که زندگیتان را عوض میکند

متخصصان تغذیه، توصیه های زیادی برای اصلاح خوردن ارائه کرده اند و مهمترین چیزی که در آن رعایت شده این است که انجام این کارها باعث گیج شدن فرد نشود. در این میان توصیه هایی هست که در طول زمان بسیار مورد آزمایش قرار گرفته اند و خود متخصصین تغذیه نیز از آنها پیروی می کنند.

در ادامه عادات غذایی که زندگیتان را عوض میکند را باهم میخوانیم

چیزی را فدا نکنید

الیسا زید، یکی از کسانی که توانسته است وزن زیادی کم کند و آن را ثابت نگه دارد می گوید: تمام غذاهایی را که دوست دارید بخورید، اما نکته مهم این است که در حجم کمتری این کار را انجام دهید. او می گوید در واقع اولین تغییری که ایجاد کرده است باعث موفقیتش شده.
نمی خواستم مانند دفعات قبل که اقدام به کاهش وزن کرده بودم دوباره احساس محرومیت کنم. بدترین چیز این است که خود را به شدت محدود کنید و ناگهان همین محدودیت باعث پرخوری و از دست دادن کنترل روی برنامه غذایی شود.

همیشه نقشه ای داشته باشید

وقتی گرسنه هستید و همه چیز به نظر خوب می آید ممکن است منوی غذایی رستوران خیلی راحت بتواند گولتان بزند. حتما مجبور نیستید سینه ی مرغ کباب شده با سبزیجات سفارش بدهید، این سفارش ممکن است حالتان را بگیرد.
چیزی را که دوست دارید سفارش دهید اما سعی کنید تعادل برنامه خود را نیز حفظ کنید. مثلا اگر میدانید برای ناهار می خواهید سیب زمینی و گوشت میل کنید موقع شام دیگر حواستان به اندازه مصرف پروتئین و کربوهیدرات باشد.
همچنین یادتان باشد میوه، سبزیجات، غلات کامل و آجیل ها را نیز در دیگر وعده ها و میان وعده های خود شرکت دهید. به این شکل است که می توانید کاری کنید یک وعده غذایی برنامه تان را بهم نزند.

کالری شماری را فراموش کنید

دکتر فرانک لیپمن، متخصص تغذیه می گوید: عادت کالری شماری را کنار بگذارید و در عوض تمرکز خود را روی آنچه برایتان خوب است بگذارید.
به جای اینکه بگویید چند کالری، بگویید این غذا و مواد مغذی آن از کجا آمده، غذاهای سرشار از مواد مغذی مانع گرسنگی می شوند، قند خون را در سطح سلامت ثابت نگه می دارند، اشتها را کم می کنند، و به مغز کمک می کنند وقتی معده پر است به آن خبر بدهد. به عبارت دیگر نیاز نیست خود را درگیر حساب و کتاب کالری بکنید.

غذاهای کسل کننده نخورید

متخصصان تغذیه همیشه می گویند زیاد سبزیجات میل کنید، پس سعی کنید آنها را جوری آماده کنید که خوردنشان برایتان لذت بخش باشد. آیلیس اسچاپیرو، یکی از متخصصین تغذیه معروف نیویورک می گوید: من فکر می کنم حتی سبزیجات آب پز هم خیلی کسل کننده هستند، همیشه سعی می کنم به آنها عطر و طعم خوبی بدهم و سبزیجات را با روغن زیتون و سیر آماده می کنم. وقتی آنها را در ماهی تابه قرار می دهم نمک، فلفل، و پودر سیر اضافه می کنم. با این کار دیگر سلامت در کنار بی مزه نمی آید.

آماده و ذخیره کن

مهمتر از خرید غذاهای سالم، خوردن آنهاست. وقتی که از فروشگاه به خانه برمی گردید، میوه و سبزیجات را به دو قسمت تقسیم کنید. همان موقع آنچه خریدید را بشورید و آماده کنید، و در مکانی مناسب در یخچال خود نگهداری کنید. تحقیقات نشان داده گذاشتن بیشتر زمان برای آماده کردن غذاهای آزاد باعث بهبود عادت استفاده از آنها می شود. اگر این غذاها آماده باشد مطمئنا از آنها استفاده خواهید کرد، اگر نباشند به سراغ چیپس و دیگر غذاهای ناسالم می روید.

ناهار را مانند یک پادشاه میل کنید

شنیده اید که می گویند صبحانه بزرگترین وعده ی روز است، اما شاید زمانی که از خواب بیدار می شوید آنچنان گرسنه نباشید. بزرگترین وعده باید برای ظهر باشد درست زمانی که بدن به سوخت نیاز دارد و باید به آن انرژی برسانید. این یعنی برای شام مجبور نیستید زیاد وعده ی سنگینی میل کنید. برای ناهار هم زیاد به سمت غذاهای ناسالم نروید سعی کنید سبزیجات و پروتئین های سالم را نیز با این وعده میل کنید.

در برابر غذا احساس گناه نکنید

مرسوم است که می گویند غذا سوخت است یا غذا چیزیست که به کاهش(یا افزایش) وزن کمک می کند. اما فکر کردن به قوانین و اعداد جای بخش مهمی از غذا خوردن را می گیرد

لذت بردن

اگر به غذا خوردن به عنوان چیزی لذت بخش و چیزی که بدون احساس گناه یا قضاوت کردن خود انجامش می دهید فکر کنید و همچنان فعال بمانید، کمتر دچار پرخوری می شوید، برنامه غذایی بهتری خواهید داشت، و هر کاهش وزنی را تا مدت زمان طولانی ثابت نگه می دارید.
این حقیقت دارد: احساس گناه کردن درباره انتخاب های غذایی خود می تواند پایه های کاهش وزن را خراب کند، در حالی که خارج کردن خود از این حالت کمک می کند روی برنامه غذایی خود کنترل داشته باشید و به طرف افزایش وزن نروید.

نویسندگان مهمان

این مطالب توسط نویسندگان مهمان نوشته شده است، در صورتی که در محتوای اشتباهی وجود دارد لطفا اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *