یک قدم جلوتر از گذشته خود با محاسبه‌گرهای فیتنس پرو ورود به محاسبه‌گر

سفیده تخم مرغ در برابر تخم مرغ کامل

بعد از سینه مرغ و نوشیدنی‌‌های پروتئینی رایج‌ ترین منبع پروتئینی دیگر چیزی نیست جز سفیده تخم مرغ، به این دلیل که سفیده تخم مرغ یک منبع تقریبا خالص از پروتئین می‌باشد و تقریبا ۱۰۰% آن پروتئین می‌باشد و دارای چربی‌ و کربوهیدرات بسیار اندکی میباشد.

از طرفی‌ دیگر تخم مرغ کامل دارای کالری قابل توجه و ریز مغذی‌های درون زرده می‌باشد. تمام ویتامین‌های قابل حل در چربی‌ آن (ویتامین آ، دی، ای، ک) همگی در زرده یافت میشوند.

به علاوه زرده همچنین دارای چربی‌‌های سالم و کلسترول می‌باشد که وجود آنها برای تولید هورمون‌هایی نظیر تستوسترون الزامی می‌باشد.

زرده تخم مرغ نیز حدودا به اندازه سفیده آن دارای پروتئین می‌باشد، در زیر یک مقایسه بین تخم مرغ کامل و سفیده آن را مشاهده خواهید نمود.

۸ سفیده تخم مرغ
  • پروتئین: ۲۸ گرم
  • کربوهیدرات: ۲ گرم
  • چربی‌: ۰ گرم
  • کالری: ۱۳۷
۴ تخم مرغ کامل
  • پروتئین: ۲۸ گرم
  • کربوهیدرات: ۲ گرم
  • چربی‌: ۲۱ گرم
  • کالری: ۳۱۲

هنگامی که شما در یک رژیم کم کربوهیدرات به دنبال یک منبع پروتئینی هستید تخم مرغ کامل را به جای سفیده آن انتخاب کنید.

تخم مرغ کامل همچنان یک منبع غذایی کم کالری تلقی‌ میشود حتی با در نظر گرفتن میزان کالری بیشتر حاصل از چربی‌‌های آن در مقایسه با پروتئین.

به یاد داشته باشید که چربی‌‌های غذایی باعث میشوند پروتئین‌ها در بدن با سرعت کمتری جذب شوند و همین موضوع باعث میشود پروتئین مدت زمان بیشتری در بدن شما باقی‌ بماند.

تخم مرغ کامل همچنین دارای طیف وسیع تری از آمینو اسید‌ها می‌باشد که همین موضوع میتواند شما را بهتر به اهداف بدن سازی برساند.

هنگامی که شما نیازمند جذب سریع پروتئین هستید از سفیده آن استفاده کنید در غیر این صورت در زمان‌های دیگر از تخم مرغ کامل استفاده کنید، یا اینکه به یک نسبتی تخم مرغ کامل و سفیده آن را به صورت مخلوط با هم برای دریافت مزایای بیشتر غذایی مصرف کنید.

→ مطلب قبلی

۷ درمان ترک های پوستی ناشی از چاقی و لاغری

مطلب بعدی ←

فاکتورهای تاثیرگذار در متابولیسم پایه

در مورد سالار محسنی

در بیست و سومین سال زندگیم هستم و لیسانس تربیت بدنی دارم، علاقه بسیار زیادی که از نوجوانی به بدنسازی داشتم باعث شد سال 90 و 91 در مسابقات 70 کیلوگرم تهران و کرج نفر اول بشم و مقام اول کشوری و سوم انتخاب جهانی در شهر مشهد مقدس را بگیرم. و همچنین سال 92 در تیم ملی wbff ایران در دسته +75 کیلوگرم حضور پیدا کنم. در حال حاضر مربیگری درجه 2 و 3 و داوری درجه 3، مربی و داور بین المللی ifbb و همچنین مربیگری بدنسازی ورزش های رزمی و کشتی را دارم و خارج از دنیای ورزش یک معمار هستم.

دیدگاه شما درباره ی این مطلب چیست؟