در سال چه مقدار عضله خواهید ساخت؟

در دنیای بدنسازی سالانه افراد نیاز دارند بدانند چه مقدار عضله در یک سال میتوانند بدست آورند و با استفاده از این عدد از لحاظ روانی به آرامش برسند، در حقیقت هیچ راه حل ریاضی برای بدست آوردن اینکه هر شخص در یک سال ایکس کیلو رشد عضلانی خواهد داشت وجود ندارد اما در عین حال پارامترهایی هستند که شما را در بدست آوردن حجم عضلانی در یک سال راهنمایی میکنند.

زمان شروع عضله سازی

بر اعتقاد من پس از ۱۲ – ۱۸ ماه اول شروع تمرین اکثر افراد تجربه رشد طبیعی عضله بدون مصرف استروئیدها را خواهند داشت و بدن در این زمان مقاومت علیه تمرین را از دست داده و به آن خو گرفته و غدد درون ریز برای شروع عضله سازی آماده میشوند.

پس پیشرفت در این مسیر تدریجی است اما این موضوع به فاکتورهای زیر بسیار وابسته است.

  • ژنتیک
  • برنامه تمرین
  • تغذیه
  • ثبات در تمرین
  • هیدارته بودن
  • خواب
  • سن

در هر شخص نمودار پیشرفت در عضله سازی با دیگری متفاوت است. تنها چیزی که میتوانم بگویم، هر سال تغییرات قابل توجه‌ای را در بدن خود مشاهده خواهید کرد اما این نمودار برای هر شخص متفاوت است و بهتر است متذکر شوم که نباید با برنامه تمرین و تغذیه و.. دیگر اشخاص تمرین کرده و انتظار رسیدن به بدنی مانند آنها شوید و هر شخص رشد مرتبط با فاکتورهای بالا را خواهد داشت. با انجام تمامی فاکتورهای بالا و رعایت روزانه آنها شما به هدف خواهید رسید اما نباید انتظار داشته باشید در صورت عدم ثبات در انجام این مسیر موفق شوید.

هوشمندانه عمل کنید!

هر بدن قابلیت میزان رشد و قرار گیری در سطح مرتبط با خود را دارد، مهمترین نکته که شما را به جلو هل میدهد مخلوط کردن ثبات و زمان با یکدیگر است. این تنها کاری است که شما میتوانید در مسیر رشد عضلانی انجام داده و باهوش باشید و برنامه‌های تمرینی داشته باشید که شما را در رسیدن به این مسیر سوق میدهند استفاده از سیستم‌های تمرینی FST-7، Y3T و… شما را به چالش میکشد(در این قسمت برنامه‌های تمرین را مشاهده کنید). مراقب تغذیه خود باشید که نقشی اساسی داشته، مصرف مکمل‌های موردنیاز در زمان درست و معین در روز، هیدراته بودن بدن در تمام روز و استراحت کافی موفقیت را برای شما به همراه خواهد داشت.

اگر شما در هر سال عضله سازی نداشته و در بهتر بگم هر چند ماه تغییری در ظاهر خود احساس نکردید، مطمئن باشید در انجام نکات بالا کوتاهی کرده‌اید!

پدرام آریان پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.