تفاوت بین رشته های فیزیک و بادی کلاسیک و بادی بیلدینگ

تفاوت بین رشته های فیزیک و بادی کلاسیک و بادی بیلدینگ

اکثر افراد تفاوت بین رشته های فیزیک و بادی کلاسیک و بادی بیلدینگ را نمیدانند و در این مقاله با تفاوت‌های بین این رشته‌ها آشنا میشوید.

فیزیک

دسته بندی مسابقات فیزیک بر اساس قد صورت میگیره و معیار داورها برای امتیاز دادن تناقض بین عرض سرشانه ها و عرض کمر هست، یعنی هرچی که یک شرکت کننده از عرض سرشانه بیشتر و عرض کمر کمتری برخورد باشه (V) از امتیاز و شانس بیشتری برخوردار هست. و اینکه عضلات نباید خیلی زیاد بزرگ و گرد باشن در این صورت شرکت کننده اوت میشه.

داوران برای مدل مو، چهره و انتخاب شلوارک، گرفتن فیگور و نرمی و انعطاف بدن و ارتباط با داور و نداشتن کات زیاد و فیبر عضلانی امتیاز خاصی قائل میشن.
معولا افرادی که دارای تیپ بدنی آندومورف هستند نمی توانند در این رشته موفق باشند.
و در آخر بدن یک فیزیک کار نشانگر این پیام باشد که با داروهای استروئیدی و پپتیدی ساخته نشده است.

بادی کلاسیک

رشته‌ی بادی کلاسیک براساس قد و وزن صورت میگیره، یعنی علاوه بر قد وزن هم مهم هست، مثلا در دسته‌ی قدی ۱۸۰cm+ وزن افراد باید چیزی حدود ۸۶ کیلوگرم باشه.
معیار داورها برای امتیاز دادن عضلات کشیده و کات عمقی و خوب هست بازهم نباید مثل بادی بیلدینگ عضلات خیلی گرد و حجیم باشن وگرنه در رقابت کسانی که عضلات خیلی گرد و حجیم دارن به صورت خودکار مغلوب کسایی میشن که عضلات کشیده تری دارن.

معمولا افرادی که دارای تیپ بدنی اکتومورف و مزومورف هستن میتونن در این رشته موفق باشند.

بادی بیلدینگ

رشته بادی بیلدینگ فقط به صورت وزن صورت میگیره، مثلا یه نفر با قد ۱۶۷cm میتونه در کنار یک نفر با قد ۱۸۷cm قرار بگیره.
مسلما کسایی که قد کوتاه‌تری دارن میتونن دراین رشته موفق تر باشن ولی بدنسازهای قد بلند زیادی هم بودنن که در این رشته تونستن موفق بشن مثل رونی کلمن، آرنولد شوارتزنگر و…

معیار داورها برای امتیاز دادن عضلات حجیم،گرد و کات عضلانی خوب و بالانس بدن هست، یعنی هرچه که افراد در آن دسته وزنی بتوانند عضلات حجیم و گرد و کات‌تری رو به نمایش بگذارند از شانس بیشتری برخوردار هستن
یک نکته ای که رو که نباید فراموش کنیم بالانس بدن هست.

خیلی از بدنسازها بودنن که حجم زیادی داشتن ولی بخاطر بالانس نبودن به جایگاه های خوبی دست نیافتن مثل: مارکوس رول

معولا در این رشته افرادی که دارای تیپ بدنی آندومورف هستند میتونن موفق تر باشن ولی بازهم کسایی بودند مثل دوریان یتس که دارای تیپ بدنی بین اکتومورف و مزومورف بود ولی توانست به ۶ دوره قهرمانی مستر المپیا دست پیداکند.

محاسبه‌گر