۸ دلیلی که چربی بدنتان کاهش نمیابد

بسیاری از مردم امروزه در باشگاه ها در حال کاهش چربی بدن میباشند اما همه آنها موفق نیستند! بسیاری از ما سالها برای کاهش چربی بدن تلاش بسیار زیادی میکنیم اما یا موفق نمیشویم و یا به نتیجه دلخواهمان دست نمیابیم. برنامه غذایی را همچون یک ترن هوایی با سراشیبی های بیش از حد دنبال میکنیم. زمانی به چربی های بدن حمله ور میشویم که شوق و اشتیاق بسیار زیادی داریم ولی بعد از مدتی عشق به کلوچه های کاکائویی کورمان میکند. مطمئنا چربی سوزی رایج ترین هدف بسیاری از ورزشکاران میباشد اما برخلاف ظاهر دستیابی به آن بسیار مشکل است. اگر شما هم دچار همچین مشکلی هستید به احتمال زیاد چند مورد از این موارد را رعایت نمیکنید.

۱

پرخوری میکنید

کاملا مشخص است که یکی از دلایل پرخوری میباشد اما بسیاری این مورد را نمیدانند چون از میزان کالری دریافتی خود آگاهی ندارند برای مثال سفارش یک سالاد گزینه بسیار مناسبی بنظر میرسد اما براحتی میتوانید ۶۰۰ کالری دریافت کنید. سسها, روغن زیتون و بسیاری از ادویجات هرکدام به این میزان کالری اضافه میکنند مخصوصا اگر در خانه آشپزی نمیکنید میزان کالری دریافتی شما بیشتر خواهد بود زیرا از روش پخت آگاهی ندارید. خیلی از مردم بر این باورند که برای چربی سوزی میزان کالری دریافتی از میزان کالری خروجی باید کمتر باشد. بدن انسان همچون یک ماشین حساب عمل نمیکند در اصل نوغ کالری دریافتی شما اهمیت دارد. یک رژیم کربوهیدارتی در چربی سوزی شما کارساز نخواهد بود بلکه میزان پروتئین, کربوهیدارت و چربی دریافتی شما باید نسبت مشخصی باشد برای مثال یک نسب ۲۰/۴۰/۴۰ برای بسیاری از افراد مناسب میباشد.

8-reason-for-decrease-of-body-fat-1

 

حتی بسیاری از افراد باید میزان کربوهیدرات دریافتی خود را برای چربی سوزی کاهش دهند اما از طرف دیگر باید میزان چربی خود را بطور یکنواخت و آرام افزایش دهند تا انرژی دریافتی یکسان بماند.

۲

به میزان کافی پروتئین دریافت نمیکنید.

پروتئین علاوه بر غضله سازی و ریکاوری خواص و فواید بسیار زیاد دیگری دارد. طبق مقاله ای که در سال ۲۰۰۳ در مجله رژیم غذایی منتشر شد دو گروه از زنانی دارای اضافه وزن بودند مورد مطالعه قرار گرفتند. گروهی که روزانه ۱۲۸ گرم پروتئین دریافت میکرد میزان چربی بیشتری نسبت به گروهی که ۶۸ گرم پروتئین دریافت میکرد سوزانده بود. یکی دیگر از فواید پروتئین تنظیم میزان قند و چربی خون میباشد و این به سیر نگه داشتن شما در طول روز کمک میکند. پروتئین یکی از عوامل چربی سوزی میباشد اما تنها افزایش میزان آن باعث چربی سوزی نمیشود بلکه این پروسه با گذشت زمان کارساز میباشد.

8-reason-for-decrease-of-body-fat-2

۳

نوشیدن زیاد

تنها مایعی که بدن شما به ان نیاز دارد آب میباشد. بطور قطع مصرف چایی و قهوه بدون شکر و گاهی اوقات شیر مشکلی نخواهد داشت اما با نوشیدن آبمیوه های شکردار و نسکافه های چربی دار قطعا به جایی نخواهید رسید.

۴

تصور شما از غذاهای سالم غذایی بدون کالری میباشد

مصرف بیش از حد هر نوعی از غذا مشکلات چربی سوزی را به دنبال خواهد داشت. برای مثال دو نوع خوارکی سالم همانند مغزها و دانه ها فواید بسیار زیادی را در چربی سوزی برای شما خواهند داشت اما از کالری بالایی برخوردار خواهند هستند به همین دلیل در مصرف آنها باید احتیاط کرد.

8-reason-for-decrease-of-body-fat-3

۵

برنامه تمرینی دشواری ندارید

سطح دشواری یک تمرین تاثیر بسزایی در چربی سوزی شما خواهد داشت. مبتدیان باید بطور آرام و سبک تمرینات خود را شروع کنند هرچند رفته رفته باید به میزان سختی تمرین خود بیافزایند زیرا تمرینی بدون فشار مساوی با بدنی یکنواخت و بدون تغییر خواهد بود. بسیاری بر این باورند که زدن حرکات با وزنه های سنگین آنها را بزرگتر میکند و این باور غلط در بین زنان بیشتر رایج است. زدن وزنه های سنگین هیچ ربطی به بزرگ شدن شما ندارد بلکه میزان عضله سازی و در نتیجه چربی سوزی شما را افزایش میدهد زیرا برای چربی سوزی باید از نهایت انرژی خود مایه بگذارید.

۶

هوازی شما بسیار آسان است

همیشه تمرینات هوازی و وزنه باید با یکدیگر انجام شوند زیرا هرکدام تاثیر خاص خود را بر بدن و در نتیجه بر چربی سوزی خواهند داشت. بطور قطع ۲ ساعت تمرین هوازی و یا یک ساعت تمرین دشوار با وزنه همانند هم نخواهند بود. برای نتیجه گیری بهتر باید میزان هوازی خود را کاهش دهید و بجای آن به میزان سختی آن بیافزایید و از طرفی دیگر میزان استراحت خود را بین ست ها کم کنید زیرا این عمل باعث افزایش فعالیت قلبی شما شده و در نتیجه چربی سوزی بیشتر را بدنبال خواهد داشت.

۷

استرس دارید

استرس یک مرگ بدون صدا است. هنگامی که دچار استرس میشوید بدن شما کرتیزول فراوانی تولید میکند که این باعث ذخیره بیشتر چربی و عوارض بد دیگر خواهد بود. حتی اگر بهترین برنامه تمرینی و غذایی را دنبال کنید اما با  وجود استرس به هدف خود نخواهید رسید. برای ریلکس کردن بهتر تمرینات یوگا انجام دهید و یا دوش بگیر, کتاب بخوانید و یا شنا کنید.

۸

استراحت کافی ندارید

همانند استرس نداشتن خواب کافی نیز باعث افزایش کرتیزول بدن شما میشود. همچنین از طرف دیگر انسولین خون شما نیز کاهش پیدا کرده و آمیخته شدن این دو مشکل فضایی متناقض با چربی سوزی را فراهم میکند. برای افزایش چربی سوزی میبایست حداقل ۸ ساعت خواب کامل در شبانه روز داشته باشید. سعی کنید از مصرف کافئین در شب خودداری کنید و همچنین استفاده از وسایل الکترونیکی قبل از رفتن به تخت خواب را نیز محدود کنید.

8-reason-for-decrease-of-body-fat-4

نویسندگان مهمان

این مطالب توسط نویسندگان مهمان نوشته شده است، در صورتی که در محتوای اشتباهی وجود دارد لطفا اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *