۵ اشتباه رایج در رژیم‌های بدنسازی

۱تغییرات بیش از حد و سریع در رژیم

هر فردی به طور طبیعی پس از مدت زمان کوتاهی‌ که ببیند نتیجه نمیگیرد دست به انجام تغییرات بیش از حد و سریع میزند. اما در این مورد به ما اطمینان داشته باشید که این تغییرات هیچ سودی به حال شما ندارد. در اکثر مواقع اینطور می‌باشد که شما اگر بخواهید از ۲-۳ وعده غذایی در روز به طور ناگهانی ۶-۷ وعده مصرف کنید معمولا اینکار نتایج قابل قبولی در پی‌ ندارد.

در این مورد برداشتن گام‌های کوچک بسیار موثر تر است و پیشروی کردن در این مساله به صورت اندک و پایدار آسان‌تر و بهتر می‌باشد. از طرفی‌ دیگر اگر شما بخواهید که ناگهان همه چیز را برای خود سخت و دشوار کنید امکان ناامیدی شما نیز به شدت افزایش می‌یابد.

۲صرف زمان بیش از اندازه در آشپزخانه

البته در این مورد اشتباه نکنید.تنها جایی که شما باید بعد از باشگاه بیشترین زمان را در آنجا صرف کنید آشپزخانه می‌باشد اما بسیاری از مردم زمان بسیار زیادی را صرف آماده سازی غذا‌های خود میکنند. شما باید یاد بگیرید که چطور می‌توان در کمترین زمان ممکن بیشترین بازده را به وجود آورید.در همین راستا در ادامه برای شما نکاتی‌ بسیار کاربردی جهت آماده سازی وعده‌های غذایی برای شما بازگو خواهیم کرد به طوری که خواهید توانست در عرض ۳-۴ ساعت وعده‌های غذایی یک هفته خود را آماده کنید.

۳تکیه کامل بر مکمل ها

بدترین اشتباهی‌ که یک فرد مبتدی میتواند انجام دهد تکیه کردن به مصرف مکمل‌ها می‌باشد زیرا که بدن شما در این مقطع هیچ نیازی به مصرف مکمل‌ها ندارد. در این مورد برخی‌ از مکمل‌های ضروری هستند که می‌توان از آنها استفاده کرد اما برای اکثریت مردم استفاده از مکمل‌ها در دوره مبتدی به هیچ وجه ضروری نمی‌باشد و باعث اختلال در پیشرفت آنها نیز میشود. بدن شما در دوره مبتدی با دریافت مواد غذایی با کیفیت تر و مقدار بیشتر به راحتی‌ به این تغییر در الگوی غذایی واکنش نشان میدهد. از بودن در این دوره بیشترین استفاده را ببرید و پول خود را صرف خرید مواد غذایی تازه و مرغوب کنید زیرا که بدن شما بیشترین نیاز را به آنها دارد.

۴عدم پایبندی کامل به تغذیه

متأسفانه هر کسی‌ که بخواهد وارد دنیای بدن سازی و تناسب اندام شود باید بر سر یک دوراهی یک انتخاب ویژه کند. شما باید بین عادات قدیمی‌ و عادات جدید خود یکی‌ را انتخاب کنید. اگر خوردن غذاهای سالم را شروع کرده‌اید و همانند یک بدن ساز دارید تغذیه می‌کنید ولی‌ همچنان در کنار آن نیز از فست فود‌ها و کیک و شیرینی‌ نیز استفاده می‌کنید پس متأسفانه باید بگوئیم که در این حالت نباید انتظار زیادی را داشته باشید و مطمئن باشید بدن شما تغییر قابل توجهی‌ نخواهد کرد.

البته ما نمی‌خواهیم که بگوییم شما هیچوقت اجازه خوردن غذاهای مورد علاقه خود را ندارید اما شما هم‌اکنون باید بیشترین تلاش خود را در راستای محدود کردن عادات بد غذایی خود انجام دهید و باید بیشترین تمرکز را روی دریافت مواد غذایی سالم داشته باشید. تنها راه ممکن همین است و شما مطمئن باشید در پایان وقتی‌ که حاصل کار خود را ببینید بسیار خشنود خواهید بود و دیگر این عادات جدید غذایی برای شما ناراحت کننده نخواهد بود.

۵عدم تنوع دررژیم غذایی

یکی‌ از دلایلی که باعث میشود بسیاری از مردم از انجام رژیم‌های بدن سازی سر باز زنند تشابه بیش از حد وعده‌های غذایی به هم می‌باشد.کلید موفقیت در یک رژیم غذایی بدن سازی این است که شما از مصرف غذاهای تکراری و بی‌مزه اجتناب کنید. در ابتدا ممکن است که پیدا کردن وعده‌های غذایی جدید و سالم سخت به نظر برسد اما با یک جستجو در اینترنت میتوانید دستور پخت بسیاری از غذا‌های سالم و جدید را بیاموزید. همیشه برای هر وعده سعی‌ کنید از غذاهای متنوع استفاده کنید اما حواستان باشد که میزان ارزش غذایی آن باید مطابق اهداف غذایی شما باشد. یعنی‌ میزان کربوهیدرات ها، پروتئین و چربی آن وعده غذایی باید مطابق برنامه شما باشد.

محاسبه‌گر