‌ با علت‌های چاق شدن آشنا شوید

۱

ژنتیک

چاقی یک مؤلفه ژنتیک قوی دارد. اولاد والدین چاق خیلی بیشتر از اولاد والدین لاغر احتمال چاق شدن را دارند. این طور نیست که گفته شود، چاقی کاملاً از قبل تعیین شده است زیرا ژن‌ها آنطور که شما فکر می‌کنید، غیر قابل تغییر نیستند.

سیگنال‌هایی که توسط شخص فرستاده‌ می‌شوند، می‌توانند تأثیر عمده‌ای بر تحت تأثیر قرار گرفتن نوع ژن داشته باشند. یعنی کدام ژن تحت تأثیر قرار گیرد و کدام ژن نه. جامعه‌هایی که هنوز صنعتی نشده‌اند در صورت مصرف رژیم غذایی غربی خیلی سریع چاق می‌شوند. ژن‌های آن‌ها فرقی نکرده است اما محیط و سیگنال‌هایی که به ژن‌های خود می‌فرستند تغییر کرده است.

۲

غذاهای آماده

امروزه غذاهای فن‌آوری شده آماده و هله هوله‌ها که وارد بازار رقابت شده‌اند از ترکیبات مغذی فقیر بوده اما طوری ساخته شده‌اند که ارزان و بسیار لذیذ باشند، مدت زیادی دوام بیاورند وهیچ کسی از خوردن آن‌ها خسته و سیر نشود. با خوش طعم کردن غذاها، تولید کنندگان مواد غذایی مطمئن می‌شوند که مردم از این غذاها بیشتر مصرف کرده و دوباره برای خرید آن ها ترغیب می‌شوند. بسیاری از غذاهای فن آوری شده اصلاً شبیه غذا نیستند. این غذاها محصولات مهندسی شده هستند که هزینه زیادی صرف مزه‌های متنوع و لذیذ آن‌ها شده تا به زندگی مردم وارد شوند.

۳

اعتیاد به غذا

غذاهای آماده فن‌آوری شده مراکز مختلفی در مغر را تحت تأثیر قرار می‌دهند. شما از محتویات اصلی این غذاها اطلاع دقیقی ندارید. این غذاها باعث برخی بیماری‌ها در افراد حساس می‌شوند. افراد کنترل خود را حین خوردن این غذاها از دست می‌دهند. اعتیاد به یک چیز، باعث کاهش قدرت انتخاب در فرد شده و مواد شیمیایی در مغز شما را وادار به مصرف آن ماده می‌کنند.

۴

انسولین

انسولین یک هورمون بسیار مهم است که ذخایر انرژی را تنظیم می‌کند. یکی از عملکردهای انسولین، دستور به سلول‌های چربی برای ذخیره چربی است. رژیم غذایی غربی باعث ایجاد مقاومت به انسولین در شخص می‌شود. این مهم باعث بالا رفتن سطح انسولین در تمام بدن و ذخیره انتخابی انرژی در سلول‌های چربی شده به جای اینکه در دسترس استفاده قرار بگیرند. بهترین روش کاهش سطح انسولین کم کردن مصرف کربوهیدرات است که اتوماتیک وار باعث کاهش ورود کالری به بدن و کاهش وزن بدون زحمت می‌شود.

۵

دارو درمانی

داروهای درمانی بسیاری وجود دارند که اثرات جانبی مصرف آن‌ها باعث افزایش وزن می‌شوند. برای مثال داروهای دیابت، ضد افسردگی و کاهش استرس و اضطراب از جمله این داروها هستند. این داروها باعث کاهش اراده نمی‌شوند اما عملکرد بدن و مغر را تغییر کرده و به جای سوختن چربی باعث ذخیره آن در بدن می‌شوند.

۶

لپتین

هورمون دیگری که در چاقی ضروری است، لپتین می‌باشد. این هورمون توسط سلول‌های چربی ترشح می‌شود و سیگنال‌هایی را به مغز می‌فرستند که باعث توقف غذا خوردن می شود. افراد چاق، بافت چربی زیاد و متعاقباً لپتین بالایی دارند. مقاومت به لپتین در طولانی مدت و در اثر افزایش سطح لپتین بدن اتفاق می‌افتد. مقاومت به لپتین یکی از عوامل چاقی برخی افراد است.

۷

در دسترس بودن غذا

یکی از فاکتورهای چاقی که کل جهان را تحت تأثیر قرار داده است در دسترس بودن انواع مواد غذایی است. انواع غذاهای آماده و ساندویچی، انواع هله هوله‌ها، نوشابه‌های شیرین، سوداها و غیره در همه نقاط حتی پمپ بنزین‌ها در دسترس هستند. غذاهای آماده ارزان‌تر و بی کیفیت‌تر از غذاهای واقعی هستند.

نویسندگان مهمان

این مطالب توسط نویسندگان مهمان نوشته شده است، در صورتی که در محتوای اشتباهی وجود دارد لطفا اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *