۱۰ واقعیت درباره‌ی استروئیدها

استروئیدها داروهایی هستند که برای درمان شرایط خاص پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند(مثل کورتیزون، پردنیزون، هیدروکورتیزون). استروئیدهای آنابولیک هم داروهایی هستند که باعث تکثیر هورمون‌های جنسی انسان مثل تستوسترون و استروژن می‌شوند، اما اغلب بصورت غیرقانونی تهیه شده و برای دگرگونی ظاهر فیزیکی افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استروئیدهای آنابولیک، می‌تواند در مواردی همچون تاخیر در بلوغ، سرطان، یا ایدز توسط یک پزشک تجویز شود، اما هیچوقت نباید بصورت خود سرانه مصرف شود.

اکثر اوقات، سوءاستفاده کنندگان از استروئید، ۱۰ تا ۱۰۰ برابر، بیش از مقداری که یک پزشک برای درمان یک بیماری پیشنهاد می‌کند، مصرف می‌کنند!

از عوارض جانبی معمول استروئیدها می‌توان به نوسان خلق و خو، رفتارهای جنون آمیز، بی خوابی، زودرنجی و عدم قضاوت صحیح نام برد.

به طور خاص در مورد مردان، استروئیدها معمولا باعث کوچک شدن بیضه‌ها، بزرگ شدن سینه‌ها، ریزش موها، نازایی و افزایش خطر ابتلا به سرطان بیضه خواهند شد.

در دهه‌ی گذشته، استفاده از استروئیدها توسط نوجوانان کاهش یافته است. بعنوان نمونه در سال ۲۰۰۵، چهار درصد جوانان دبیرستانی، استروئید را امتحان کردند. این در حالی است که در سال ۲۰۱۲، تنها ۱.۸ درصد این جمعیت، استفاده از این دارو را تجربه کرده‌اند.

در میان نوجوانان ورزشکار، استروئیدهای آنابولیک بطور معمول برای حجم آوردن استفاده می‌شود. متاسفانه استفاده‌ی نادرست از استروئیدها، حتی پس از دوره‌ی نوجوانی، باعث اختلال در رشد، نارسایی‌های کلیوی، آسیب‌های کبدی، و افزایش خطر ابتلا به حمله‌ی قلبی یا سکته‌ی مغزی می‌شود

برخی از دختران جوان نیز، برای رشد یا تغییر شکل بدنشان از استروئیدها استفاده می‌کنند. عوارض جانبی استروئیدها برای خانم‌ها نیز می‌تواند الگوی طاسی مردانه، صدای کلفت همیشگی، کوچک شدن سینه‌ها، و تغییرات مضر در عادات ماهیانه باشد.

استروئیدها داروهای خطرناکی هستند، و باید بدانید که داروها اعتیاد آورند. بنابراین قطع مصرف آن‌ها می‌تواند اغلب اوقات به افسردگی و کنار کشیدن از ورزش بینجامد.

یکی از راه‌های مصرف استروئید، تزریق مستقیم آن به عضلات است. و از آنجایی که تجهیزات تزریق داروها همیشه استریل نیستند، پذیرنده‌ها در معرض خطر بیماری‌های مرگ آوری همچون ایدز یا هپاتیت قرار خواهند گرفت.

نویسندگان مهمان

این مطالب توسط نویسندگان مهمان نوشته شده است، در صورتی که در محتوای اشتباهی وجود دارد لطفا اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *