بهترین آب میوه ها برای ورزشکاران

آب هویج

هویج نوشیدنی است که سرشار از ویتامین A است که برای استخوان ها و بینایی مفید است و سرشار از ویتامین C، کلسیم، پتاسیم است که در انقباض عضلات مؤثر است. پتاسیم موجود در هویج از گرفتگی عضلات بدن ورزشکار جلوگیری میکند. میتوان آب هویج را با کرفس یا شلغم مخلوط کرد. حتی می توان آب هویج را همراه با اسفناج برای جذب ویتامین A‌بالاتر و همراه با پرتقال،‌ توت فرنگی و لیمو برای جذب ویتامین C بالاتر مصرف کنیم. این نوشیدنی چون کم کالری است، برای افرادی که قصد لاغری دارند مفید است؛ اما ورزشکاران هم می توانند آن را همراه با ماست، شیر، بستنی یا پودرهای پروتئینی مصرف کنند. از طرفی هم آب هویج به همراه ماست،در همه ی افراد به خصوص ورزشکاران، باعث جذب بالای کلسیم می شود

آب انار

به عضله قلب کمک می‌کند، مملو از آنتی‌اکسیدان است و مانع بسته شدن عروق قلبی می‌شود که همچنین مانع بروز سرطان پروستات می‌شود و مملو از ویتامین A ، C و E و فولیک‌اسید است.

آب پرتقال

محافظ سیستم ایمنی بدن است و مانع کم‌خونی می‌شود بهترین منبع ویتامین C و سرشار از فولیک اسید است. به خانمهای باردار توصیه می‌شود نوشیدن آب پرتقال را فراموش نکنند. خوردن آب پرتقال با غذا جذب آهن را آسانتر می‌کند. نوشیدن یک لیوان آب پرتقال در روز همچنین از بروز آرتروز جلوگیری می‌کند.

آب گریپ‌فروت

حافظ سیستم ایمنی بدون و سرشار از ویتامین C است و چون از خانواده مرکبات می‌باشد سرشار از تبا‌کاروتن است. این خاصیت باعث محافظت پوست از اشعه‌های مضر می‌شود.

آب سیب

پرانرژی و محافظ عضله قلب است. به علت دارا بودن Flavonoid ، سومین منبع دارنده ویتامین C می‌باشد و دارای قند Fructose است که در بدن بسیار دیر می‌سوزد.

آب آناناس

برای هضم غذا مفید است. این میوه برای آنزیمی موسوم به bromelain است که به هضم پروتئین‌های سنگین کمک می‌کند. حاوی قند و بسیار پرانرژی است. هر صد میلی‌لیتر آب آناناس، حاوی ۱۱ میلی‌گرم ویتامین C است.

آب گوجه‌فرنگی

برای سلامت مردان و لاغر شدن مفید است. هر ۲۵۰ میلی‌لیتر آب گوجه‌فرنگی، ۵۰ کالری ارزش غذایی دارد و باعث تقویت مویرگ‌ها می‌شود. ماده lycopenc موجود در گوجه‌فرنگی از بروز سرطان پروستات پیشگیری می‌کند.

آب زغال‌اخته

از التهاب مثانه جلوگیری می‌کند و باکتریهای مضر موجود در مثانه را از بین می‌برد. همچنین باعث کاهش خطر عفونتهای ادراری می‌شود. آب زغال‌اخته مملو از ویتامین C است.

نکته:
  • توصیه می‌شود آب میوه را با غذا و یا پس از غذا میل کنید.
  • اسید میوه به مینای دندان آسیب می‌رساند بنابراین بلافاصله پس از نوشیدن آب میوه مسواک بزنید.
  • حداقل نیم ساعت پس از نوشیدن آب میوه مسواک بزنید تا مینای دندانتان آسیب نبیند
نویسندگان مهمان

این مطالب توسط نویسندگان مهمان نوشته شده است، در صورتی که در محتوای اشتباهی وجود دارد لطفا اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *