آیا بدنسازى موجب توقف رشد نوجوانان میشود؟

از جمله سؤالاتى که بارها از بنده پرسیده مى شود این است که آیا نوجوانان مى توانند به کار با وزنه بپردازند؟ آیا بدنسازى موجب توقف رشد نوجوانان میشود؟

پاسخ به این سؤال روشن است.

نوجوانان قطعاً مى توانند به بدنسازى بپردازند. مانند همه ورزش ها، اگر بدنسازى را در نوجوانى آغاز کنید، احتمال موفقیت شما در این رشته به میزان زیادى افزایش خواهد یافت.

نکات زیر به شما نوجوان عزیز کمک خواهد کرد تا با خیال راحت به این ورزش بپردازید:

در هیچ مطالعه اى نشان داده نشده که ورزش بدنسازى موجب توقف رشد قدى در نوجوانان مى شود.

با این حال بر اساس تجربه، بهتر است که حرکاتى مانند:

اسکوات، پرس ران و یا انواع حرکتی که موجب فشار عمودى روى ستون فقرات و یا فشار زیاد بر روی مفصل لگن، زانو مى شوند کمتر اجرا شده و در عوض حرکات کششی بیشتر اجرا شوند.

مانند تمامى ورزشها، نوجوانى سن بسیار مناسبى براى آموختن تکنیک اجراى حرکات(Motor Learning) است. سعى کنید تمرکز خود را بر روى اجراى کاملا صحیح حرکات قرار دهید و یا از مربی زبده بهره بگیرید. مقدار و سنگینى وزنه در این سن نباید کوچکترین اهمیتى براى شما

داشته باشد و هرگز نباید فرم صحیح را قربانى سنگینى وزنه نمایید زیرا مهم کیفیت است. تمرکز بر روى اهداف بلندمدت، مى تواند شما را در غلبه بر حس خودنمایى یارى نماید.

تذکر مهم:

به هیچ عنوان فریب مربى نماها را نخورید. نوجوانان هدف بسیار راحتى براى برخى مربیان سودجو هستند. بدن شما در این سنین بصورت طبیعى مقدار زیادى هورمون تستوسترون مى سازد که زیر نظر یک مربی آگاه مى تواند براى عضله سازى بکار رود. بنابراین اگر یکى از این مربى نماها به شما پیشنهاد استفاده از هورمونها را داد، باشگاه یا مربى خود را عوض کنید.

تذکر:

در اجرای حرکات هاک پا، اسکوات، پرس ران و یا سایر حرکات پرسی چنانچه سنگینی وزنه هایتان متناسب با شرایط بدنی و عضلانی شما باشد، هیچ آسیب و فشاری بر روی اپی فیزها و یا مفاصل نخواهد آمد.

توجه:

انجام ورزش های پر شدت و استفاده از وزنه های سنگین و پرشدت سبب ترشح هورمون های آنابولیکی از جمله(تستوسترون) در بدن شما عزیزان میشود، این هورمون سبب استحکام استخوان ها و در نتیجه بسته شدن صفحات رشد شما خواهد شد. و این همان علتی است که

گفته میشود بدنسازی جلوی رشد را خواهد گرفت.

پس با رعایت میزان و شدت وزنه و در کنار یک متخصص تمرینی و پزشک غدد رشد شما متوقف نخواهد شد.

نویسندگان مهمان

این مطالب توسط نویسندگان مهمان نوشته شده است، در صورتی که در محتوای اشتباهی وجود دارد لطفا اطلاع دهید.

2 دیدگاه برای “آیا بدنسازى موجب توقف رشد نوجوانان میشود؟”

  1. علی در تاریخ ساعت 3:41 ب.ظ گفت:

    سلام میخواستم بپرسم ایا بدن سازی در افراد ۱۶سال باعث توقف رشد بدنی ان ها نمیشود؟

    • پوریا در تاریخ ساعت 9:43 ب.ظ گفت:

      تا ۱۸ سالگی بیشترین میزان رشد در افراد میباشد و اگر بدنسازی را شروع کردید میتونید با استفاده از وزنه های سبک ادامه بدید و در حرکاتی مانند اسکات را یا انجام ندهید یا از وزنه بسیار سبک استفاده کنید سعی کنید بیشتر هدفتون از بدنسازی ورزیده شدن بدنتون باشه تا عضله سازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.