یک قدم جلوتر از گذشته خود با محاسبه‌گرهای فیتنس پرو ورود به محاسبه‌گر

تغذیه بعد از تمرینات هوازی

  • گردآوری توسط سالار محسنی

  • ۲۹ مرداد ۱۳۹۵

  • 439 مشاهده

  • بدون ديدگاه

می دانیم که مصرف چربی زیاد بعد از تمرین هوازی اقدامی منطقی نیست اگر دانش فیزیولوژی شما ضعیف است می توانید به عقل خود تکیه کنید.

اگر به قضیه ساده نگاه کنید متوجه می شوید که بعد از انجام یک فعالیت چربی سوزی به هیچ عنوان منطقی نیست که مقدار زیادی چربی بخورید حقایق را باید بی پرده گفت چربی ها خیلی ساده در بدن به صورت چربی قابل ذخیره هستند و استعداد آنها به مراتب بالاتر از کربوهیدرات و پروتئین هاست.

پروتئین

پروتئین آنتی کاتابولیک است آمینو اسید هایی که از مصرف غذاهای پروتئینی برای بدن تامین می شوند می توانند مستقیم به عنوان منبع سوخت بعد از تمرین هوازی مورد استفاده قرار بگیرند، اغلب ذخایر پروتئین با تمرین هوازی کم می شود علاوه بر این انجام تمرینات هوازی طولانی یا جلسات تمرین هوازی در شرایطی که رژیم های کم کالری رعایت می شود می تواند باعث عضله سوزی شود.

از آنجایی که پروتئین عضلات را از سوخته شدن محافظت می کند مصرف پروتئین های زود جذب بعد از تمرین هوازی یک ضرورت به حساب می آید.

مصرف پروتئین بعد از هوازی می تواند به جریان تخریب پروتئین های عضلانی پایان دهد و از افت متابولیسم هم جلوگیری نماید دلیلش این است که پروتئین سوزی یک اتفاق به شدت کاتابولیک است و کاتابولیسم همیشه با کم شدن سرعت متابولیسم در ارتباط است.

کربوهیدرات

کربوهیدرات شمشیر دولبه تغذیه است شما برای ریکاوری و رشد نیاز به این ماده غذایی دارید اما در عین حال آنها می توانند باعث افزایش ذخایر چربی هم بشوند کربوهیدرات ها باعث افزایش ترشح انسولین می شوند و انسولین می تواند به عنوان یک هورمون چربی ساز دسته بندی شود.

در حالت عمومی هر چه کربوهیدرات بیشتری مصرف کنید انسولین بیشتری هم در بدن تولید می شود انسولین یک عامل قوی برای ذخیره سازی چربی هاست و سیگنال هایی را تنظیم می کند که اجازه می دهد سلول های چربی باز شوند و چربی بیشتری را ذخیره نمایند در عین حال انسولین چربی ها را به سمت سلول های چربی هدایت می کند و کربوهیدرات ها را به سمت ذخیره شدن چربی با این اوصاف آیا منطقی به نظر می رسد که در وعده بعد از تمرین هوازی مقدار زیادی کربوهیدرات مصرف شود؟

مسلم است که پاسخ منفی است زمانی که مقدار زیادی کربوهیدرات مصرف می کنید سطح انسولین افزایش پیدا می کند هورمون های چربی سوزی به کار خود پایان میدهند و آنزیم های ترشح شده حین هوازی از کار می افتند.

→ مطلب قبلی

[بانوان بخوانند] ورزش‏های مخصوص عضلات شکم بعد از زایمان

مطلب بعدی ←

۶ راه تسکین دردهای عضلانی پس از ورزش

در مورد سالار محسنی

در بیست و سومین سال زندگیم هستم و لیسانس تربیت بدنی دارم، علاقه بسیار زیادی که از نوجوانی به بدنسازی داشتم باعث شد سال 90 و 91 در مسابقات 70 کیلوگرم تهران و کرج نفر اول بشم و مقام اول کشوری و سوم انتخاب جهانی در شهر مشهد مقدس را بگیرم. و همچنین سال 92 در تیم ملی wbbf ایران در دسته +75 کیلوگرم حضور پیدا کنم. در حال حاضر مربیگری درجه 2 و 3 و داوری درجه 3، مربی و داور بین المللی ifbb و همچنین مربیگری بدنسازی ورزش های رزمی و کشتی را دارم و خارج از دنیای ورزش یک معمار هستم.

دیدگاه شما درباره ی این مطلب چیست؟

عضو کانال تلگرام فیتنس پرو شوید. کلیک کن!